ریاست حکومت وحدت ملی: مصـارف «غیـرضـروری» نیـروهای امنیتـی کـاهش مـی‌یابـد

۱ قوس ۱۳۹۸

مقام‌ها در ریاست حکومت وحدت ملی می‌گویند آنان روی طرحی کار می‌کنند که براساس آن تا ۵ سال آینده مصارف «غیرضروری» نیروهای امنیتی کاهش یابد و منابع غیر موثر نیز از بدنه بودجه نهادهای امنیتی جدا شود.
صدیق صدیقی، سخنگوی این ریاست دیروز در یک نشست خبری گفت که بر بنیاد این طرح برای پنج سال آینده هر سال ۱۰ درصد مصارف «غیرضروری» نیروهای امنیتی کاهش خواهد یافت.
صدیقی اما خاطر نشان ساخت که حکومت در تلاش است تا تطبیق این طرح روی کارایی نهادهای امنیتی تأثیر منفی نگذارد.
صدیقی از خرید تیل به هدف تولید برق برای نیروهای امنیتی به عنوان نمونه مصارف «غیرضروری» یاد کرد و گفت که تلاش خواهد شد تا با وصل شدن ادارات مربوط به نهادهای امنیتی با شبکه برق، از مصرف تیل جلوگیری شود.
او تصریح کرد که حکومت برای مدیریت بودجه ملی، روی طرحی کار می‌کند تا براساس آن مصارف عمومی را نیز کاهش دهد تا به این ترتیب بتواند بودجه عادی را از عواید داخلی تأمین کند.
صدیقی هم‌چنان گفت که در این ارتباط رییس جمهور غنی با شش وزارت‌خانه بحث و گفت‌وگو کرده است تا بتواند براساس کارایی ادارات و نتایج، بودجه را تعیین کند.
سخنگوی ریاست حکومت وحدت ملی در این نشست خاطر نشان ساخت که حکومت افغانستان در بخش مبارزه با فساد و جلوگیری از ضایع شدن منابع، موفقیت‌های چشم‌گیر را در سال‌های اخیر به دست آورده است و اراده جدی برای محو فساد دارد.
این گفته‌ها در حالی مطرح می‌شود که حکومت در سند بودجه سال مالی ۱۳۹۹ خورشیدی، ۴۲۸ میلیارد و ۳۸۰ میلیون افغانی بودجه تعیین کرده است. از این میان، ۲۸۹ میلیارد افغانی آن بودجه عادی و ۱۳۹ میلیارد افغانی آن بودجه انکشافی است. این سند برای تصویب به شورای ملی فرستاده شده است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.