ریاست عمومی امنیت ملی: از حمله به ریاست‌جمهوری، وزارت دفـاع و پایگـاه ناتـو جلـوگـیری کـردیم

۱۳ اسد ۱۳۹۴

امنیت ملی افغانستان با نشر اعلامیه‌یی گفته است که روز دوشنبه از یک حمله تهاجمی بر ارگ ریاست جمهوری، وزارت دفاع و پایگاه نیروهای خارجی در کابل جلوگیری کرده است. همچنین مقامها از شروع چندین عملیات علیه طالبان خبر می دهند.
امنیت ملی گفته است که یک شبکه چهار نفری را از ناحیه هشتم کابل بازداشت کرده که با انواع تجهیزات مواد انفجاری و انتحاری مجهز بودند و می‌خواستند ریاست جمهوری را هدف قرار دهند.
mnandegar-3این حمله در حالی خنثی شده که قرار است حکومت افغانستان برای شرکت در دومین نشست صلح آماده‌گی بگیرد. با مرگ ملا عمر نشست دوم صلح به تعویق افتاده و ملا اختر منصور رهبر جدید طالبان از زیردستانش خواسته تا به جهاد در افغانستان ادامه دهند.
تغییرات در جبهات جنگ
وزارت‌های دفاع و داخله افغانستان می‌گویند پس از نشر خبر ملا محمد عمر رهبر طالبان، تغییرات زیادی در جبهات جنگ افغانستان رونما شده و طالبان انسجام قبلی خود را از دست داده‌اند.
مرگ ملا عمر در زمانی اعلام شد که افغانستان دشوارترین فصل جنگ را پشت‌سر می‌گذارد. شعله‌های جنگ از بدخشان گرفته تا کندز، فاریاب و هلمند زبانه می‌کشد. طالبان بیشترین فشار را بر نیروهای امنیتی وارد می‌کنند تا بتوانند برای‌شان جغرافیا به دست آورند.
مقام‌ها در وزارت دفاع افغانستان می‌گویند طالبان تصمیم داشتند تا در آستانه آغاز دومین دور مذاکرات صلح، حملات سنگینی را آغاز کنند و مناطقی را از تصرف نیروهای دولتی بیرون نمایند، ولی در نتیجه تهاجم نیروهای دولتی بر طالبان، این پلان‌ها خنثی شدند.
دولت وزیری معاون سخنگوی وزارت دفاع روز دوشنبه در یک کنفرانس خبری در کابل گفت: «از چند روز پیش از عید تاکنون، وضع امنیتی افغانستان تغییر کرده و بهبود یافته است. علت این است که نیروهای امنیتی ما پلان مخالفین را برای تصرف ولسوالی‌ها و مسدود کردن شاهراه‌ها ناکام کردند.»
آقای وزیری افزود که در نتیجه عملیات‌های مشترک اردو، پولیس و امنیت ملی، خسارات فراوانی به ماشین جنگی طالبان وارد شده است. به گفته او نیروهای دولتی در حال پیشروی هستند در حالی طالبان مناطق تحت تصرف شان را از دست‌می‌دهند.
وزیری تاکید کرد که وزارت دفاع از پروسه صلح حمایت می‌کند تا جنگ در افغانستان به پایان برسد و مردم این کشور نفس راحتی بکشند، ولی در صورتی که مخالفین راه جنگ در پیش گیرند، نیروهای امنیتی آماده نبرد و سرکوب طالبان خواهند بود.
عملیات‌ها علیه طالبان
از سوی دیگر، وزارت داخله می‌گوید هم اکنون دوازده عملیات علیه مواضع طالبان در ولایات مختلف جریان دارد. این عملیات‌ها در قیصار و المار فاریاب، درقد در تخار، کوهستانات در سرپل، ولسوالی ارزگان خاص و ولسوالی های دشت ارچی و قلعه زال در کندز اجرا شده‌اند.
صدیق صدیقی، سخنگوی وزارت داخله در همین کنفرانس خبری گفت که تنها در ۲۴ ساعت گذشته ۲۰ تن از اعضای طالبان کشته شده‌اند. او گفت حضور جنرال دوستم معاون اول رئیس جمهور در فاریاب به نیروهای امنیتی روحیه داده و پیشروی‌های خوبی در جبهات فاریاب به دست آمده است: «معاون اول در ساحه رسیده و حمایتش را از مردم و نیروهای امنیتی اعلام کرده است. نیروهای امنیتی با روحیه بلند دست به کار شده و فرماندهی جنگ به دست لوی درستیز قرار دارد.»

اشتراک گذاري با دوستان :
  • Shah Jahan

    مرک مری رهبر های طالبان در پاکستان آمده امروز پسر ملا محمد عمر کور خبیث توسط افراد ملا منصور ترور شد حال طالب مری شروع شده شما بیخرد های جاهل تاکی مزدور و غلامی پنجابی ها رامیکنید. وطن مانند مادر است به مادر تان خیانت کردید حال ثمره خیانت تان را می چشید لعنت بشما مزدور های کثیف عاجل از نوکری و غلامی پنجابی ها خود و خانواده تان را نجات دهید ورنه مانند رهبران تان بالای شان پنجابی تجاوز میکند.اگر غیرت دارید ناموس تان راعاجل نجات دهیددست از جنگ کشید مانند دیگر هموطنان تان کار کنید از مزدوری پنجابی دور کنید دال خور کثیف پنجابی چه است اجداد تان این پنجابی ها را نوکر نمی گرفت حال شما بیغرت ها غلامی پنجابی ها را میکنید شرم آور است.. حاجی صبور