ریاض ۳۵۰ میلیارد دالر جنگ‌افزار می‌خرد

گزارشگر:دو شنبه 1 جوزا 1396 ۳۱ ثور ۱۳۹۶

mandegar-3وزیر امور خارجه عربستان در کنفرانسی مطبوعاتی سفر دونالد ترامپ به ریاض را تاریخی نامید و توافق‌های امضا شده میان دو کشور در جریان این سفر را بی‌سابقه خواند.
به گزارش شبکه اسکای نیوز عربی، عادل الجبیر، ‌وزیر امور خارجه عربستان در این کنفرانس مطبوعاتی با رکس تیلرسون همتای امریکایی خود گفت: سفر رییس‌ جمهور امریکا به عربستان آغاز ساخت آینده‌ای جدید در روابط استراتژیک دوجانبه و تقویت همکاری‌ها میان دو کشور و جهان عرب و اسلام است.
الجبیر همچنین به توافق‌های امضا شده میان سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان و ترامپ اشاره کرده و گفت این توافق‌ها به شراکت استراتژیک قوی‌تر میان دو کشور می‌انجامد.
وزیر امور خارجه عربستان تصریح کرد: این مساله‌یی بی سابقه است. ما از قبل انتظار چنین توافق‌هایی میان دو کشور برای تقویت شراکت استراتژیک را نداشتیم و دوست داریم در راه این شراکت گام برداریم.
عربستان و امریکا مجموعه توافق‌هایی را در زمینه‌های تجاری و سرمایه گذاری در زیرساخت‌ها، بخش تکنولوژی، بخش‌های دفاعی و تولیدات ویژه امضا کردند که براساس آن عربستان و امریکا در اقتصادهای یکدیگر سرمایه‌گذاری‌ انجام می‌دهند.
تنها در بخش دفاع و خریدهای فوری سعودی‌ها از امریکا، توافق شد ریاض ۱۱۰ میلیارد دالر سلاح از امریکا بخرد و در طول ۱۰ سال تا ۳۵۰ میلیارد دالر دیگر در این زمینه هزینه شود.
در مقابل دولت ترامپ هم وعده داده تا خط مونتاژ برخی تولیدات دفاعی خود را به عربستان منتقل کند که از جمله آن قرارداد غول‌های تسلیحاتی امریکا یعنی لاکهید مارتین، جنرال داینامیک، رایتون، جنرال الکتریک با سعودی‌هاست. امریکا طبق این توافق باید خط مونتاژ بالگردهای نظامی بلک هاوک را به عربستان منتقل کند. تحقیقات، برنامه‌ریزی و ساخت ۵۰ درصد از نیازهای ارتش عربستان به انواع خودروهای زرهی شامل تانک و خودروهای سبک و سنگین نیز به امریکایی‌ها واگذار شد که خط تولید این محصولات باید در داخل عربستان ایجاد شود.
عادل الجبیر ارزش توافق‌های امضا شده میان دو کشور را حدود ۵۰۰ میلیارد دالر ارزیابی کرده و گفت: تحول فنی میان دو کشور به تقویت و رشد اقتصاد و افزایش فرصت‌های سرمایه گذاری امریکا در عربستان می‌انجامد.
سعودی‌ها علاوه بر خرید مستقیم تسلیحات از امریکا قرار است دست‌کم ۴۵ میلیارد دالر نیز در بازارهای ایالات متحده سرمایه گذاری کنند. خرید و ارتقای سیستم‌های دفاع موشکی تاد و پاتریوت یکی دیگر از توافق‌های دو کشور است که سعودی‌ها مقابله با توان موشکی ایران را به شکل مشخص در این قرارداد مورد توجه قرار داده‌اند.
رییس دستگاه دیپلماسی عربستان همچنین از مذاکرات گسترده میان ملک سلمان با ترامپ درخصوص رویارویی با چالش‌های موجود، روابط دوجانبه و راه‌های تقویت همکاری‌ها در عرصه‌های مختلف خبر داد و گفت: در این مذاکرات درباره مساله تروریسم و تندروی و راه‌های رویارویی با آن گفت‌وگو شد.
علاوه بر این دو طرف درباره اقدامات لازم برای پایان دادن به آنچه از آن به عنوان “مداخله ایران و حمایت از تروریسم” یاد کردند، به گفت‌وگو پرداختند.
رکس تیلرسون ادعا کرد که بسته تسلیحاتی که امریکا در قرارداد فوری و سپس طی ۱۰ سال در اختیار عربستان قرار داده به افزایش امنیت عربستان و منطقه خلیج فارس در مقابل “تهدیدات موشکی ایران” منجر خواهد شد.
دونالد ترامپ روز شنبه در اولین سفر خارجی خود پس از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری امریکا وارد عربستان شد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.