رییس‌جمهور غنی: تحصیل‎یافته‌ترین‌های ما زن ستیزترین‌ها هستند!

/

چهار شنبه ۱۰ سرطان ۱۳۹۴

 

رییس‌جمهور غنی می‌گوید که جامعۀ افغانستان هنوز هم یک جامعۀ زن ستیز است و نسل نو افغانستان باید زن‎ستیزی را از ذهن خود بدور کند.
رییس‎جمهور غنی دیروز در محفل پلان عمل ملی افغانستان که در مقر وزارت خارجه برگزار شده بود، همچنان گفت: قانون اساسی، دولت را مکلف می‌سازد تا حقوق مشخص و مساوات هر افغان با افغان دیگر را به حیث یک هدف عملی سازد.
در این محفل که در رابطه به چگونه‌گی تطبیق قطعنامۀ ۱۳۲۵ شورای امنیت سازمان ملل متحد و نقش زنان در صلح و امنیت برگزار گردیده بود، رییس‌جمهور با اشاره بر این‌که قانون mnandegar-3اساسی کشور صد فیصد اسلامی است، افزود که تمام عقاید، احکام، عنعنات، فرهنگ و تمدن درخشان اسلامی ما در قانون اساسی گنجانیده شده است و هدف حکومت وحدت ملی، عملی‌شدن همه جانبه قانون اساسی افغانستان است.
وی گفت که مشکل‌ترین چالش جامعه ما ایجاد شرایطی است که در آن زن افغان در مطابقت با قانون اساسی دوشادوش مرد افغان، یک جامعه مرفه، قانونمند و هدفمند را تشکیل بدهد.
رییس جمهور خاطر نشان کرد: زن، زن است و دیدگاه زن باید بحیث زن مطرح شود، نه بحیث خواهر، مادر و دختر زیرا این نقش ها دومی می باشند و این یک نیاز مبرم است که دیدگاه زن در تمام بخش های دولت عملی گردد.
رییس جمهور غنی گفت: برای این‌که دیدگاه زن به طور واقعی در نظر گرفته شود باید ما از حرف به عمل برویم و پلان‌های ما باید واقعبینانه و عملی باشد و در بودجه گنجانیده شود.
وی افزود: بودجه افغانستان به صورت واضح برای سال‌ها و دهه‌های آینده با ارقام و آمار نشان بدهد که از آن چه مقدار پول برای توانمندی، مشارکت و ایجاد فضای امن برای زنان استفاده می شود.
رییس جمهور با تاکید بر اینکه تا برنامه‌های انکشافی در فرهنگ و تمدن ما جای نداشته باشد، به هدف نمی‌رسیم، گفت که هدف ما تغییر پایدار است نه سطحی، با تغییر لباس تغییر بنیادی به میان نمی‌آید بلکه در تغییر مغزها، ارتباطات و سهمگیری، تغییر به میان میاید.
رییس جمهور غنی خطاب به نسل جدید افغانستان گفت: لطفاً از فکر زن‌ستیزی بیرون شوید، فکر زن‌ستیزی در نسل نو ما هنوز حاکم است و تعلیم یافته‌ترین افراد ما بعضی اوقات زن ستیزترین افراد اند و این ضرورت به تغییر و بحث بنیادی دارد.
رییس جمهور از علما خواست تا در قسمت زنان یک زبان مشترک پیدا کنند و دولت و شخص خودش حاضر است تا در این زمینه همکاری نماید.
رییس جمهور در مورد ارتباط افغانستان با اجماع جهانی گفت: ملل متحد وسیله ایجاد اجماع جهانیست و در تدوین اعلامیه جهانی حقوق بشر تمام جهان اسلام صحه گذاشته است.
رییس جمهور غنی تاکید کرد که مشارکت باید از قریه تا ریاست جمهوری به صورت بنیادی به وجود آید.
رییس جمهور، وضعیت صحی زنان در کشور را غیر قابل قبول دانست و خاطر نشان کرد که پروگرام صحت بررسی سراسری می شود تا عرضه خدمات در این زمینه به صورت بنیادی تغییر کند.
رییس جمهور با اشاره بر اینکه زنان کشور صدمات زیادی را از جنگ متحمل شده اند، گفت که زن افغان در پهلوی مرد افغان صدا می کند که این جنگ تحمیل شده باید ختم گردد.
وی گفت که جنگ بالای ما تحمیل شده و ما صلح را از موقعیت ضعیف قبول نداریم و در مذاکرات صلح سهم و موقف زنان واقعی خواهد بود نه تشریفاتی.
محمد اشرف غنی گفت که تغییر بنیادی در افغانستان بدون همکاری منطقه‌یی به وجود آمده نمی‌تواند و آینده افغانستان متعلق به همکاری های منطقه‌یی می‌باشد.
وی در اخیر سخنانش تاکید کرد که یک افغانستان با ثبات و مرفه خطری به هیچ کشوری نیست و تغییر نقش بنیادی زن افغانستان موجب تغییر بنیادی در تمام منطقه می‌شود.

اشتراک گذاري با دوستان :
 • Shah Jahan

  بیصر عزیزی سخنگوی لوی سارنوالی الیوم ۱۱ سرطان ۱۳۹۴ راجع به حضور کسانیکه پول کابل بانک رادزدی نموده بودندو حاضر به پرداخت پول سرقت شدند. اشخاص که گپ از زورگوی و قدرت میزدند مانند محمود کرزی و حسین فهیم برادر یگانه مارشال افغانستان بالاخره تسلیم شدن سر خم کردند.البته به اثری تعقیب و اصرار پیهم شخص محترم رهیس جمهور به گفته سخنگوی سارنوالی حاضر شدن پول ذمت خود را به اقساط تحویل دارند.

  متاسفانه موضوع را سنخگوی اداره لوی سارنوال عمدی بصور گنگ بیان کرد. نشود در آیند باز این اشخاص با همرایی اداره سارنوالی از تادیه پول سر باز زنند. باید بصورت واضح روشن دور از ابهام ذمت قرض دارای هریک رابا شهرت مکمل شان بیان میکرد و اینکه از طرف کدام شخص نظر بکدام صلاحیت پول غارت شده قسط نموده گزارش میداد. چه ضمانت معتبر گرفته شده که اقساط را به وقت معینه به خزانه دولت تحویل خواهد دادشد آیا تکتانه ومصارف اداری مطابق قانون بانکی بالای اصل پول سرقت شده اضافه شده. امید نکات فوق را اداره لوی سارنوالی روشن به اذهان عامه برساند چرا تا جاهیکه همه ملت خوب میداند اداره سارنوالی چندان طرف اعتماد مردم قرار ندارد با دزد دهن جوال را مانند گذشته هانگیرد. بالای شعله آتش کمی خاک بیاندازد در چشم مردم خاک بزند چرا این اشخاص اعتبار و حیثیت ندارند. بعد از چندی همان خرک و درک باشد کی داد وکی گر فت به گفته بزرگان و پول هم گم شود. حاجی صبور

 • Shah Jahan

  محترم علومی صاحب تا جای که معلومات دقیق از داخل وزارت دارم واقعأ در اصلاح سیستم اداری تفتیش صرفه جوی دراموری مالی وزارت داخله زحمات زیاد کشیدیدت مبالغ هنگفت پول که قبلا بنام های مختلف از بودجه وزارت کشیده میشد پول بیت المال حیف مال میشد بسیار زیاد جلو گیری شده واقعأ بیک شخص که وطن دوست باشد قابل افتخار به همه مردم صادق وطن است کسی نمیتواند از آن چشم پوشی کند.

  اما در بخش امنیت خصوصأ شهر کابل و حملات تروریستی داخل شهر باید در انتخاب قومندان شهر کابل باید توجه جدی کنید قوماندان موجوده کابل اهلیت و درایت پیشبرد این کار را باسابقه خراب که دارد از عهده این وظیفه نهایت مهم وابسته به حیات مردم و آبرو و عزت نیرو های امنیتی وزارت داخله و شخص خودش شماست به هیچ وجه بر آمده نمیتواند. باید جدأ توجه کنداین شخص مطلوب نیست تا کی از بی کارکی وی چشم پوشی می شود.مثال موضوع قتل فرخنده غفلت وظیفوی وی باین تجیهزات مدرن امروزی که در صد متری قومندانی امنیه قضیه اتفاق افتادآیا با یک شخص با وجدان قابل قبول است این جناب درک نداشت در محل حادثه حاضر نشددلیل چیست می توانست جلو قتل وی را بگیرد باز رفتن وی بخانه پدر فرخنده وی را تحدید کرد که شب فرار کن فرخنده را پنهانی دفن کند واقعأ این سخنان شرم آورست همه مستند است از تلویزون هاپخش شد کسی نمی تواند پنهان وانکار کند فلم ها موجود است . موضوع انتقال اسلحه نزدیک پارلمان بزرکترین غفلت وی است اگر خدای نا خواسته این تروریست ها موفق میشد این مزدوران سخت ضربه می زدند مایه شرمساری به همه نیرو های امنیتی است . واقعه دیروز انفجارات داخل شهر کابل همه دلالت به ضعف و ناتوانی وی است. قوماندان امنیه خوش دارد مانند خبر نگار و یا یک شخص تماشا گر در تلویزون ها جریان گزارش دهد چند نفر مرد چند زخمی شد موتر کرولا بود این قبیل سخنان واهی این کار خبر نگارو یا یک شخص که در محل واقعه چشم دید خود را بیان کند است . همه دلالت به عدم لیاقت وی میکند این وظیفه خود را نمیداند چطور جلو تروریست ها را بگیرد چطور مواد انفجاریه داخل شهر میشود ازین پست های تلاشی میگذرد کسی نمی بیند نزدیک موتر ناتو انفجار داده میشود کاری تعجب آور است.

  محترم وزیر صاحب داخله به حیث یک افغان وطن دوست تحصیل کرده مسلکی با تجربه محبوب هه سانیکه افغانستان را دوست دارد برایتان نظر می دهم هر شخصی که واسطه این قومندان بیسواد نابکار است خود تان بهتر میدانیدهمرای مقامات بالا جدی صحبت کنید به خاطر امنیت و حیات طفل مکتب پیر و جوان مردم شریف کابل وعزت خود شمایک شخص لایق فعال را پاک نفس را تعین فرماهید با موجودیت این شخص و ارتباطات نامشروع که دارد تامین امنیت کابل مشکل خواهدبود گفته بزرگان بالای زاغ بودنه شکار کردن مشکل است . حاجی صبور