رییس‌جمهور غنی در روز جهانی محیط زیست «نارنجی‌پوش» شد

۱۵ جوزا ۱۳۹۴

شنبه ۱۶ جوزا ۱۳۹۴

 

رقیه رها ابراهیمی
رییس جمهور غنی، دیروز (۱۵ جوزا/ خرداد ۱۳۹۴) در روز جهانی محیط زیست به کمپاین شهر زیبا پیوست. این کمپاین تنظیف در کابل از روز جهانی زمین (۲ ثور/ اردیبهشت ۱۳۹۴) تا کنون طی هفت هفته از سوی رضاکاران شبکه اجتماعی رنگین‌کمان ادامه داشته که در آن زباله‌های نقاط مختلف شهر کابل mnandegar-3از سوی فعالان محیط‌زیستی و رضاکاران مردمی جمع‌آوری و دفع شده است.
رییس‌جمهور در این نشست با تقدیر از رضاکاران جوان ابراز امیدواری کرد که همه شهروندان کشور در راستای حفظ و بهبود محیط زیست‌شان تلاش کنند. او افزود که پاکی شهر وظیفه هر فرد کشور است و از نهادهای مدنی و رضاکاران محیط زیستی به منظور ترویج این فرهنگ ابراز امتنان و قدردانی کرد.
در این کمپاین که مسافت میان سینما پامیر و پل آرتل پیموده شد، صدها تن از فعالان مدنی، مسئولان حکومتی، وکلای مردم و شهروندان کشور با پوشیدن واسکت نارنجی ریاست تنظیف، به جمع‌آوری زباله‌های پلاستیکی اقدام کردند. اشتراک‌کنندگان با اشتراک در این کمپاین از حکومت و نهادهای مسئول خواهان توجه بیشتر به مساله خطیر محیط زیست شدند. آنها همچنان از مردم و شهروندان کشور خواستند تا با مشارکت فعالانه و توجه مسئولانه به محیط زیست، رسالت شهروندی خود را ادا کنند.
علی پارسا، مسئول شبکه اجتماعی رنگین‌کمان در سخنانش با اشاره به این مطلب گفت که هدف برگزاری این کمپاین هفت هفته‌ای، ترویج فرهنگ رضاکاری در میان شهروندان پایتخت بوده است. آقای پارسا همچنین یادآور شد که تا وقتی که همه شهروندان کشور به گونه مسئولانه دوشادوش نهادهای حکومتی فعالیت نکنند، نمی‌توان به داشتن یک محیط زیست سالم چندان امیدوار بود.
محمد عارف رحمانی، نماینده ولایت غزنی در مجلس نمایندگان هم ضمن قدردانی از این ابتکار شبکه اجتماعی رنگین‌کمان از حضور رییس جمهور غنی در این کمپاین ابراز خرسندی کرد. آقای رحمانی با اشاره به حدیث شریف «پاکیزگی جزئی از ایمان است» گفت که تلاش… ادامه صفحه ۶
رییس‌جمهور غنی در روز…
برای حفظ محیط زیست سالم وظیفه انسانی و اسلامی هر شهروند کشور است.
این کمپاین محیط زیستی پس از راهپیمایی مسافت میان سینما پامیر و پل آرتل، با برنامه‌های متعدد دیگری از جمله نمایش هنری، مسابقه بازیافت و سخنرانی‌های محیط زیستی پی گرفته شد. مسئولان برگزارکننده این برنامه ابراز امیدواری کردند که پس از این حکومت و مردم در تلاشی دوجانبه به مساله محیط زیست توجه جدی‌تری مبذول کنند.
در همین راستا، رییس‌جمهور غنی دو روز پیش در پاسخ به تقاضای نهادهای سبز، طی فرمانی روز جهانی محیط زیست را به هفته ملی محیط زیست ارتقاء بخشید. این در حالی است که شبکه‌ای از نهادهای محیط زیستی از یک هفته بدین سو، برنامه‌های متعدد محیط زیستی را دایر نموده‌اند که کمپاین تنظیف رنگین‌کمان هم بخشی از این فعالیت جمعی بوده است.

اشتراک گذاري با دوستان :
  • zafer

    شروع کار تذکره الکترونیکی و یا برقی با وجود مصرف ده ملیون دالر روی لجاجت و دلایل سیاسی از طرف شخص رهیس جمهور در تاق نسیان گذاشته شده

    در حالیکه درک و فهمیدن تعداد جمعیت یک کشور از نقطه نظر رشد جمعیت ارزشمند است و دانستن شمارش دقیق نفوس یک کشور حایز اهمیت از نقطه نظر برنامه های اقتصادی تعلیمی نظامی پروژهای انکشافی صحی غذای کلتوری زیر بنایی و ده ها موارددیکر داشتن احصاحیه دقیق از نفوس کشور نهایت ارزنده است . روی احصاحیه دقیق جمعیت میتواند پلان خدماتی خودبطورمستند برنامه ریزی کنند و نیتجه نهایت مفیدو مثبت بدست می آید. حالا برنامه ها و پلان روی تخیلات وچوت انداز پیش بینی و سنجش میگردد که نتیجه مطلوب بدست نمی آید مشکلات زیاد را ببار می آورد.

    خواهش از رهیس جمهور است بخاطر مردم و ترقی افغانستان عزیز درین رشته تحصیلات عالی دارد خوب و دقیق اضرار و مفیدیت احصاحیه جمعیت یک کشور را میداند . نباید لحظه درین مورد تعلل سهل انگاری کندمنافع ملت ووطن را در نظر بگیردنه منافع قومی و شخصی وسیاسی اینکه کدام قوم زیاد و کدام قوم کم است ما همه افغان هستیم یک ملت واحد هستیم آبادی و ترقی وطن آرزوی همه مردم شریف است امید واریم محترم رهیس جمهور کار تذکره برقی را عاجلا شروع کند تا وزارت خانه ذیربط برنامه های انکشافی دقیقأ برنامه گذاری کندگرچه علومی صاحب وزیر داخله چند ماه پیش اعلان کرد بزودی تذکره برقی شروع میشود معلوم شد یک گپ هواهی پف بودمتاسفانه همه مقامات حکومت دولت ملی همیش به مردم به طمطراق در تلویزون ها وعدههای چرب و گرم میدهند بزودی فلان پروژه شروع ویا انجام میشود.متاسفانه بغیراز دروغ در عمل صفر است همین معنی کلمه زودی راشخصآ نداستم از دوستان ام پرسان کردم همین زودی چه مدت زمان است یک هفته است یا یک ماه است یک سال و یا چندین سال را معنی میدهد. جواب دادند یک و یا دو روز حد اعظم یک هفته امیدواریم مقامات ذیصلاح ارگ نشینان معلومات دقیق عاری از دروغ با مسولیت به ملت وعده دهند نهایت خوشحال میشویم. چرا درین باره معنی کلمه بزودی شخصأ فکر میکنم در قاموس و دکشینری چاپ ارگ نشینان بزودی معنی خاص دارد که متاسفانه یک عده معنی آنرا نمیداند ویا متوجه نشدند معنی بزودی چندین سال است یا یک سخن هواهی پف کردن گزاف گفتن ومردم رافریب دادن دروغ گفتن درچشم عوام خاک زدن معنی میدهد. حاجی صبور