رییس‌جمهور غنی در نامه‎یی به رهبران پاکستان: از حمایت طالبان دست بردارید

/

یک شنبه ۱۰ جوزا ۱۳۹۴

 

رییس‌جمهور غنی از اسلام‌آباد خواسته است که از پشتیبانی طولانی‌مدت خود از طالبان دست بکشد.
این اقدام ظاهراً نشان‌دهندۀ تجدید نظر حکومت افغانستان در مورد تماس‌هایش با پاکستان است.
رییس‌جمهور غنی با فرستادن نامه‌یی به رهبران نظامی و غیرنظامی پاکستان از آنان خواسته که با برداشتن گام‌های مشخص، پناه‌گاه‌های طالبان را در mnandegar-3کشورشان متوقف سازند و در رسیده‌گی به کمپاین خشونت‌آمیز آنان در داخل افغانستان نیز همکاری کنند.
منابع در ارگ ریاست جمهوری در کابل تأیید کرده‌اند که رییس‌جمهور غنی در نامه‌یی‌که این هفته به رهبران پاکستان فرستاده از آنان خواسته تا با در نظرگرفتن هفت گام مشخص ظرف سه هفتۀ آینده صداقت خود را در مورد حمایت از روند صلح افغانستان به اثبات برسانند.
یک مقام دولت افغانستان که در مورد این نامه آگاهی دارد، به وبسایت گندهارا گفته است که اسلام‌آباد باید با صدور یک اعلامیۀ رسمی راه‌اندازی عملیات بهاری طالبان را محکوم کند.
این مقام افزوده است که پاکستان باید عملیات ضد تروریزم را در برابر شبکۀ حقانی گسترش دهد و کسانی‌که مسوول فعالیت‌های تروریستی اخیر در داخل افغانستان بوده اند را دستگیر کند.
در یکی از آشکارترین خواسته‌ها، رییس‌جمهور غنی از رهبری ارتش پاکستان خواسته تا با صدور یک دستور از دادن پناهگاه برای طالبان امتناع ورزند. در گذشته، اسلام آباد دادن پناهگاه امن به طالبان را رد کرده است.
این مقام افزوده است که یکی دیگر از خواست‌های رییس‌جمهور غنی این است که اعضای شورای کویته و پشاور، شورای رهبری طالبان، در خانه‌های‌شان تحت نظارت قرار گیرند و اقدامات قانونی علیه آن‌ها برای تهدید امنیت دولت‌های دوست آغاز شود.
به گفتۀ این مقام، رییس‌جمهور غنی همچنین از اسلام‌آباد خواسته است تا در این موارد به توافق برسد: تبادل زندانیان، جلوگیری از معالجه و تداوی جنگجویان طالبان در داخل پاکستان و نیز محدودکردن فروش کودکیمیاوی و سوئیچ‌های برقی که می‌توانند در انفجار وسایل انفجاری دست‌ساز استفاده شوند، چیزی‌که قاتل نظامیان و غیر نظامیان افغانستان پنداشته می‌شود.
رییس جمهور غنی در طول هفت ماه گذشته برای بهبود روابط میان کابل و اسلام آباد سخت تلاش کرده است.
اما این تلاش‌ها هنوز با دست‌آورد چشم‌گیری به همراه نبوده است.
بارنت روبین، تحلیلگر و محقق مجرب در امور افغانستان می‌گوید: رییس‌جمهور غنی در بدل تلاش برای نزدیک‌ساختن روابط با پاکستان و با وجود قبول‌کردن خطر قابل ملاحظۀ سیاسی برای انجام این کار، دست‌آورد اندکی داشته است.
روبین افزود است: از هنگامی‌که رییس‌جمهور غنی این تلاش‌ها را آغاز کرده، طالبان مستقر در پاکستان بزرگترین عملیات بهاری خود را راه‌اندازی کرده‌اند.
روبین گفته است تا اکنون شاهد هیچ‌گونه شواهدی نبوده که کسی در پاکستان در تلاش متوقف ساختن طالبان بوده باشد.
اما، رهبران نظامی و غیر نظامی پاکستان ظاهراً سخنان عملگرایانه‌یی گفته‌اند.
جنرال راحیل شریف، رییس ستاد ارتش پاکستان در جریان سفرش به کابل در ماه فبروری گفت که دشمنان افغانستان دشمنان پاکستان هستند، سخنانی که مایۀ دلگرمی مقامات کابل شده بود.
اما هنگامی‌که طالبان در بیست‌وچهارم ماه اپریل عملیات بهاری‌شان به نام عزم را آغاز کردند، امیدواری مقامات دولت افغانستان در مورد این سخنان راحیل شریف کمرنگ شد.
با آغاز این عملیات، ناامنی هم در مناطق مختلف افغانستان افزایش یافت.
روزنامۀ نیویارک تایمز به تازه‌گی گزارش داد که شمار تلفات نیروهای افغانستان به گونۀ چشمگیری در حال افزایش است.
به اساس گزارش این روزنامه، در ربع اول سال روان میلادی حدود هژده صد نیروی امنیتی افغانستان کشته شده‌اند.
چند ماه پس از سفر راحیل شریف، در دوم ماه می بود که نوازشریف صدراعظم پاکستان نیز از کابل دیدن کرد.
او در کابل در صحبت با خبرنگاران افزایش خشونت‌ها و همچنین عملیات عزم طالبان را محکوم کرد و حتی وعده سپرد که هرگاه پناه‌گاه‌های طالبان پیدا شوند، با اقدام مستقیم نابود خواهند شد.
روبین می‌گوید: نمی‌توان در آیندۀ نزدیک شاهد عملکرد جدی از جانب پاکستان بود.
او می‌گوید: اگر رییس‌جمهور غنی نتواند به مردم افغانستان نشان دهد که تلاش‌هایش به بهبود امنیت و برقراری صلح در این کشور می‌انجامند؛ او چاره‌یی ندارد جز این‌که به طور علنی بیان کند که پاکستان در تلاش بی‌ثبات‌ساختن افغانستان است.

اشتراک گذاري با دوستان :
  • zafer

    غنی جت چرچرک

    تاکی به پنجابی عذر زاری میکنی مملکت را تباه کردی جوانان را جوپه جوپه بدام مرگ می فرستی دشمن را در قصر پذیراهی میکنی. غنی جت حکومت و دولت داری کردن در مقابل پنجابی بی هویت تاریخی به عذر و زاری پیش نمیرود عقل عالم. چون شناخت دقیق از پنجای ها پاکستان نداری حال غلامان پنجابی چون اتمر مرده و صدها تن دیگرانش دور ارگ را حلقه نموده ودر اکثریت پوست کلیدی اجینت های خود راپنجابی ها جابجا کرده عزت و آبرو مملکت را به صفر برابر ساختی قریب است بوت پنجابی ها را پاک کنی هر هفته یک صاحب منصت پنجابی پلید بی پرسان با چوب بانکس در دستش می آید ترا می ترساندمانند طفل های خوردسال. او غنی جت نمیتوانی کار مملکت را پیش ببری عاجل استفعا ده بگذار درین کشور انسان با وجدان با غیرت وطن دوست با هویت هستند از خاک و ناموس وطن دفاع کنندبه چاپلوسی دست بوسی پا بوسی در مقابل پنجابی کار پیش نمی رود هر دلاک پنجابی که می آید بغل هایت را از دور باز میکنی دهنت را مانند روبایی پیر پخ می ماندشرم و ننگ بتو بی همت بی هویت جت.حاجی ظفر