رییس‌جمهور کرزی: اعضای دولت در صورت نامزدی در انتخابات باید استعفا دهند

/

حامد کرزی، رییس‌جمهوری افغانستان از فاروق وردک، وزیر معارف خواسته که اگر قصد نامزدی در انتخابات آینده ریاست‌جمهوری دارد، باید از همین حالا از مقامش کنار رود.
این موضوع در نشست روز دوشنبۀ کابینه افغانستان مطرح شد. این نشست عمدتاً به بررسی مسایل مربوط به انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۱۳۹۳ اختصاص داشت.
چهارده ماه به انتخابات ریاست‌جمهوری مانده و صف‌آرایی‌های سیاسی کم‌کم شکل می‌گیرد.
رییس‌جمهوری افغانستان در این نشست جبهه‌گیری‌های سیاسی پیش از انتخابات در کشور را نیز بررسی کرده ‌است.
در این جلسه تصمیم گرفته شد که هر مقام دولتی که می‌خواهد خود را نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری آینده کند، باید از همین حال مقام دولتی را کنار بگذارد.
هدف این تصمیم ظاهراً جلوگیری از سوء استفاده از منابع دولتی برای مقاصد انتخاباتی است.
منابعی در ریاست‌جمهوری افغانستان به شرط افشا نشدن نام‎شان به بی‌بی‌سی گفته‌اند که حامد کرزی از آقای وردک «عصبانی» بود.
فاروق وردک، از افراد نزدیک به رییس‌جمهور کرزی است و ماموریت‌های مهمی از جمله برگزاری چند لویه جرگه را برای آقای کرزی مدیریت کرده است. او از نامزدهای احتمالی ریاست‌جمهوری افغانستان است.
خبرنگار بی‌بی‌سی در کابل می‌گوید که از جلسه دیروز چنین به‌نظر می‌رسد که آقای وردک کاندیدای مورد حمایت رییس‌جمهور کرزی نیست.
مقام‌های افغان همچنان گفته‎اند که رییس‌جمهور کرزی از احتمال این که آقای وردک از منابع و امکانات وزارت معارف به نفع شخصی خود استفاده کند، نگرانی دارد.
بر اساس اعلامیه‌یی که دفتر ریاست‌جمهوری منتشر کرده، فاروق وردک گفته است که اگر نامزد مقام ریاست‌جمهوری شود، با آقای کرزی صحبت خواهد کرد.
او در این جلسه گفته است: «من عضو حکومت تحت رهبری جلالت‎مآب رییس‌جمهوری اسلامی افغانستان می‎باشم، اگر خود را به ریاست‌جمهوری آینده کاندیدا نمایم، به هدایت و مصلحت رییس‌جمهوری اسلامی افغانستان خواهد بود و در آن صورت از وظیفه فعلی خویش استعفا می‎دهم.»
با این حال، قانون انتخابات افغانستان به مقام‎های دولتی که قصد نامزدشدن در انتخابات ریاست‌جمهوری دارند، اجازه می‎دهد که به کار دولتی خود تا زمان ثبت نام رسمی و آغاز مبارزات انتخاباتی، ادامه دهند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.