رییس‌جمهور کرزی به مردم و احزاب سیاسی: به همسایه‌ها بی‌احترامی نکنید

/

رییس‌جمهور کرزی از مردم افغانستان، احزاب سیاسی و رسانه‌ها خواست تا دست به اقداماتی نزنند که منجر به بی‌احترامی به کشورهای همسایه شود. کرزی از آتش زدن عکس‌ها و پرچم‌های کشورهای همسایه انتقاد کرد.
رییس‌جمهور کرزی روز شنبه در محفل گرامی‌داشت از روز جهانی محیط زیست از آتش زدن عکس‌های رهبران کشورهای همسایه انتقاد کرد. اخیراً، برخی از تظاهرکننده‌گان عکس‌های برخی از رهبران کشورهای همسایه و پرچم آنان را در کابل آتش زدند.
کرزی گفت: «بعضی از مظاهره چیان ما، عکس رهبران کشورهای همسایه ما را در دادند. آتش زدند. این یک کار نادرست است. این کار خوبی نیست. ما یک ملت با وقار و یک ملت با عزت هستیم».
تظاهرکننده‎گان همچنان عکس‌های برخی از رهبران سیاسی افغانستان از جمله استاد عطا محمد نور، حاجی محمد محقق، استاد کریم خلیلی، عبدالطیف پدرام و احمد بهزاد را نیز آتش زده بودند.
اما آقای کرزی به این موضوع اصلاً اشارۀ نداشت.
رییس‌جمهور افغانستان گفت همان‌گونه‌که افغان‌ها نمی‌خواهند عکس رهبران و پرچم کشورشان در کشورهای همسایه آتش زده شود، کشورهای همسایه نیز چنین توقعی از افغانستان دارند.
«در آلودگی نقش نداریم»
رییس جمهور افغانستان اعتراف کرد که حکومت نتوانسته از ورود بیش از حد وسایطی که منجر به آلوده‌گی هوا می‌شوند، جلوگیری کند.
کرزی گفت در ده سال اخیر به دلیل افزایش وسایط، هوای کابل به مراتب آلوده‌تر از سال‌های قبل شده است؛ زیرا توانایی خرید مردم بلند رفته و سبب شده تا هر روز تعداد وسایط در شهر کابل بیشتر شود.
اما کرزی گفت افغانستان در آلوده‌گی کره زمین مانند کشورهای صنعتی سهم ندارد: «در معامله‌یی که جهان پیشرفته می‌کند، ما دست نداریم و اثر هم نداریم متاسفانه. دست هم نداریم خوشبختانه».
آقای کرزی از پایان رفتن سطح آب زیرزمینی در افغانستان ابراز نگرانی کرد و گفت این مساله سبب شده تا کشتزارها و باغ‌هایی که در گذشته وجود داشتند، حالا رو به نابودی بگذارند: «واتر پمپ‌هایی را که خارجی‌ها ساخته اند و ما خریده‌ایم، متاسفانه که زمین را صد دوصد متر [برای بعضی افراد] شکاف می‌کنند، اما فامیل‌های دیگر آب ندارند».
دولت افغانستان در حالی از روز جهانی محیط زیست تجلیل کرد که نهادهای حکومتی نسبت به روند روز افزون بیابانی شدن کشتزارها و قطع جنگلات هشدار داده اند.
مصطفی ظاهر، رییس اداره ملی حفاظت از محیط زیست افغانستان گفت که این کشور قربانی تغییرات اقلیمی شده است. او گفت یخبندان کوه‌های پامیر در شمال شرق افغانستان در حال آب شدن هستند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.