رییس‌ دولت وحدت ملی: به نماینده‌گی از جهان با تروریسم می‌جنگیم

/

دو شنبه ۲۱ ثور ۱۳۹۴

 

رییس جمهور افغانستان می‌‌گوید این کشور قربانی یک جنگ تحمیل شده است و در صورتی که کشورهای منطقه برای مبارزه با تروریسم همکاری نکنند، جنگ در افغانستان محدود نخواهد ماند.
شورای امنیت ملی افغانستان اخیراً اعلام کرد گروه‌های تروریستی از کشورهای مختلف در ولایات شمال این کشور جابجا mnandegar-3شده‌اند. حنیف اتمر مشاور امنیت ملی هفته گذشته گفت هدف اصلی گروه‌های تروریستی یافتن پناهگاه در ولایات هم مرز افغانستان با چین، تاجیکستان و ازبکستان است تا به این کشورها نفوذ کنند.
بر اساس اظهارات مشاور امنیت ملی افغانستان، «جنبش اسلامی ترکستان شرقی» می‌‌خواهد وارد چین شود، «انصارالله» به تاجیکستان برود، و «تحریک اسلامی ازبکستان» می‌خواهد به کشورهای آسیای میانه و بالاخره روسیه نفوذ کند.
اشرف غنی رییس جمهور افغانستان که روز یکشنبه، ۲۰ ثور، در یک کنفرانس مشترک خبری با رییس جمهور کرواسیا در کابل گفت شبکه‌های تروریستی همه کشورهای منطقه را هدف قرار می‌دهند: «شبکه بین‌المللی تروریسم که تمام همسایه‌های ما را از هند تا روسیه هدف قرار می‌دهد، امروز می‌خواهد که از خاک ما برای بی‌ثباتی منطقه، دنیای اسلام و بی‌ثباتی بین‌المللی استفاده کند».
کلیندا گرابار کیتاروویچ، رییس جمهور کرواسیا که به کابل سفر کرده در این کنفرانس گفت که کشورش به همکاری‌های خود ادامه خواهد داد و در حال حاضر پروژه‌های آموزشی را در ولایت بدخشان تمویل می‌کند.
جنگ به نماینده‌گی از دیگران
رییس جمهور افغانستان گفت در حال حاضر این کشور به نماینده‌گی از کشورهای همسایه، منطقه و جهان با تروریسم می‌جنگد. آقای غنی گفت اعمال وحشیانه‌یی مانند سر بریدن را که در افغانستان انجام می‌شود، کسانی انجام می‌دهند که به این کشور تعلق ندارند.
به باور رییس جمهور افغانستان جنگ در این کشور زمانی به پایان می‌رسد که افغان‌ها به صورت دقیق مسایل داخلی را تحلیل کنند و برای آن راه‌حل بسنجند.
رییس جمهور غنی گفت بخشی از مشکلات افغانستان عناصری هستند که با قانون اساسی و دموکراسی مخالفت دارند. غنی گفت با آن‌که افغانستان دارای قانون اساسی اسلامی است و هیچ کشوری چنین قانونی که بر ارزش‌های اسلام در آن تاکید شده باشد، وجود ندارد ولی گروه‌هایی که مخالف این قانون هستند، حکومت را قبول ندارند.
رییس جمهور غنی گفت: «ما در پی این هستیم که به صورت اساسی و اصولی فضای ملی آماده است و این فضا مستحکم‌تر شود. جنگ راه حل مسایل داخلی نیست؛ [بلکه] تنها یک سیاست منسجم و مدبرانه که بتواند همه افغان‌ها را به آغوش خود بگیرد. برای بیرونی‌ها باید یک راه بیرونی پیدا شود».
آقای غنی گفت یک پیمان امنیتی و اقتصادی باید در منطقه به وجود آید زیرا به گفته او خطراتی که فعلا در افغانستان وجود دارند، در این کشور محدود نمی‌مانند. او گفت که مردم افغانستان ۳۶ سال رنج برده اند و حالا افغان‌ها حق دارند که نفس بکشد.
افغانستان قربانی اقتصاد جرمی
رییس جمهور افغانستان گفت مافیای بین‌المللی مواد مخدر سالانه مبالغ هنگفتی را از تجارت مواد مخدر افغانستان به دست می‌آورند ولی افغان‌ها قربانی اصلی این تجارت هستند: «عناصر مختلف با هم یک جا شده‌اند تا یک جنگ تحمیلی را به وجود آورند. یکی از این عناصر اقتصاد جرمی جهانی است. امروز اقتصاد جرمی بی‌امنی می‌خواهد و اقتصاد جرمی بستر حرکت و انتقالات حرکت‌های تروریستی بین‌المللی را به وجود آورده است».
رییس جمهور افغانستان گفت قاچاقبران بین‌المللی، بیشترین نفع را از مواد مخدر تولید شده در افغانستان می‌گیرند ولی مردم قربانی تولید مواد مخدر شده اند.
اشرف غنی گفت یک تحقیق تازه نشان می‌دهد که پنج درصد جوانان افغان در شهرها و سیزده درصد در روستاها به مواد مخدر معتاد شده‌اند و همین جوانان به عنوان ابزار جنگ در درست تروریسم استفاده می‌شوند و این جوانان به «سربازان بی‌ثباتی» تبدیل می‌شوند.
رییس جمهور افغانستان مواد مخدر را «خطر بزرگ» خواند و گفت آن روزها گذشته است که افغان‌ها فکر می‌کردند تریاک تولید شده در افغانستان تنها مردم کشورهای دیگر را معتاد می‌کند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.