رییس اجرایی در چین: به دلیل موضع خصمانه طالبان مذاکره‌یی با این گروه نداشته‌ایم

دوشنبه 27 ثور 1395/

رییس اجرایی حکومت وحدت ملی افغانستان اعلام کرد که در حال حاضر هیچ مذاکره‌یی میان دولت و طالبان به دلیل موضع خصمانه این گروه صورت نگرفته است.
به گزارش شینهوا، عبدالله عبدالله رییس اجرایی افغانستان در مورد مذاکرات صلح با طالبان گفت: در حال حاضر هیچ مذاکره‌ای میان دولت و طالبان به دلیل موضع خصمانه این گروه صورت نگرفته است.
در حالی که پس از برگزاری چندین دور مذاکرات نمایندگان چهار کشور تصمیم گرفته شد تا دور نخست گفت‌وگوی مستقیم با طالبان در اسلام‌آباد برگزار شود اما طالبان افغانستان با انتشار بیانیه‌ای این مذاکرات را رد کردند.
عبدالله افزود: کشورهای دوست افغانستان تلاش می‌کنند تا کمک کنند و در این زمینه طرحی میان چهار کشور افغانستان، آمریکا، چین و پاکستان وجود دارد.
وی ادامه داد: هدف این است که هر کشور از نفوذ خود استفاده کند تا مذاکرات صلح صورت بگیرد اما این برنامه هنوز به نتیجه مورد نظر به دلیل مسیر اشتباه طالبان نرسیده است.
رییس اجرایی دولت افغانستان تاکید کرد: وضعیت کنونی این کشور می‌طلبد که درهای مذاکرات صلح را باز بگذارد اما زمانی که جنگ تحمیل شود، چاره‌ای جز دفاع از خود ندارد.
همچنین چندی پیش یک منبع آگاه نزدیک به ریاست‌جمهوری افغانستان گفته بود تا زمانی که پاکستان به تعهدات خود در نشست‌های قبلی چهارجانبه جامه عمل نپوشاند، دولت افغانستان در دور پنجم این نشست‌ها شرکت نخواهد کرد.
تاکنون چهار مرحله از نشست‌های گروه هماهنگی چهار جانبه صلح افغانستان با میزبانی کابل و اسلام‌آباد برگزار شده است.
رییس اجرایی افغانستان قرار بود به پاکستان سفر کند اما به دلیل حمله مرگبار اخیر در کابل این سفر را به تعویق انداخت.
در حال حاضر عبدالله در چین حضور دارد و قرار است با مقامات ارشد این کشور دیدار کند.
همچنین رییس اجرایی افغانستان برنامه دارد تا از ارومچی مرکز منطقه سین کیانگ بازدید کند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.