رییس اجرایی در کنفرانس «رسانه‌ها در دهۀ تحول»: در پهـلوی شـما خـواهیـم بـود

/

یک شنبه ۶ ثور ۱۳۹۴

 

مسوولان نهادهای رسانه‌‌یی در افغانستان کنفرانس دو روزه‌ای را زیر عنوان «رسانه‌ها در دهه تحول» در کابل برگزار کرده‌اند تا چالش‌های خبرنگاران و رسانه‌ها را مورد بحث قرار دهند.
کاهش حمایت‌های مالی بین‌المللی از رسانه‌ها، خشونت‌های بیشتر در برابر خبرنگاران و محدودیت‌هایی‌که گروه‌های بنیادگرا در برابر رسانه‌ها وضع mnandegar-3می‌کنند، نگرانی‌های اصلی نهادهای خبرنگاری را تشکیل می‌دهند.
در این کنفرانس بیشتر از ۱۰۰ تن از خبرنگاران، فعالان نهادهای رسانه‌ای و مسوولان رسانه‌ها از سراسر افغانستان شرکت کرده‌اند. این کنفرانس از سوی فدراسیون ژورنالیستان افغانستان که شامل همه نهادها و اتحادیه‌های خبرنگاری می‌شود، برگزار شده است.
نهادهای رسانه‌یی می‌گویند در دهه تحول، کمک‌های بین‌المللی برای رسانه‌ها کاهش می‌یابد و گروه‌های تروریستی تهدیدهای بیشتری را متوجه خبرنگاران می‌کنند.
اما مقام‌های حکومت وحدت ملی می‌گویند از چالش‌هایی که در برابر رسانه‌ها و خبرنگاران وجود دارند، آگاهند و از آزادی بیان حمایت خواهند کرد. داکتر عبدالله عبدالله رییس اجراییه حکومت روز شنبه (۵ ثور ۱۳۹۳)در کنفرانسی که زیر عنوان رسانه‌ها و دهه تحول در کابل برگزار شده بود گفت: «این وعده را به شما می‌دهیم که پیشنهادات شما را مورد توجه قرار می‌دهیم و آنچه مسوولیت حکومت است، آن را با تعهد در برابر خدا و مردم و قانون در پهلوی شما خواهیم بود.»
این مقام حکومتی از رسانه‌ها و خبرنگاران خواست تا زمینه‌ساز تبلیغ فعالیت‌های تروریستی نشوند: «در هیچ حالتی اجازه داده نشود که رسانه‌ها در خدمت تبلیغات تروریست‌ها قرار گیرند. این یک مسوولیت ملی است و این را شما متوجه هستید.»
اما خبرنگاران می‌گویند هنگامی که رویداری اتفاق می‌افتد، رسانه‌ها مسوولیت دارند، که برای اطلاع‌رسانی تلاش کنند ولی سخنگویان حکومتی به مسوولیت ‌شان عمل نمی‌کنند و به سوالات خبرنگاران پاسخ نمی‌دهند.
افزایش خشونت‌ها
این در حالیست که خشونت در برابر خبرنگاران با گذشت هر سال بیشتر می‌شود. آمار موسسه نی حمایت کننده رسانه‌های آزاد نشان می‌دهد که خشونت‌ها در برابر خبرنگاران در سال ۲۰۱۴ با افزایش ۶۴ درصدی همراه بوده است. ظهور گروه‌های تندرو مانند «دولت اسلامی» یا داعش سابق نیز تهدیدهای جدی‌تری را متوجه خبرنگاران افغانستان کرده است. نهادهای خبرنگاری می‌گویند با آغاز فعالیت چنین گروه‌هایی مصوونیت خبرنگاران بیش از هر زمانی آسیب‌پذیرتر می‌شود.
صدیق‌الله توحیدی از مسوولان موسسه نی در این کنفرانس گفت: «نیروهای محافظه‌کار، نیروهای متحجر، گروپ‌های مسلح و تروریست رسانه‌ها را بیشتر تحت فشار قرار خواهند داد. ما در این کنفرانس دو روزه بررسی می‌کنیم که با این تهدیدها چگونه مقابله کنیم و چگونه حکومت را ملزم به حمایت از خود نماییم.»
نهادهای رسانه‌یی می‌گویند حکومت در سیزده سال گذشته همواره شعار داده است که از رسانه‌ها و خبرنگاران حمایت می‌کنند ولی در عمل، این شعارها تطبیق نمی‌شود.
در سیزده سال گذشته ده‌ها خبرنگار در افغانستان کشته شدند، زخم برداشتند، لت و کوب شدند و توهین و تحقیر گردیدند ولی عاملان این خشونت‌ها مورد پیگرد قرار نگرفتند.
آقای توحیدی گفت حکومت باید در عمل ثابت کند که حامی خبرنگاران است: «ما امیدواریم این فاصله از بین برداشته شود. ما در عمل باید ببینیم که وقتی یک خبرنگار تهدید می‌شود و مورد ضرب و شتم قرار می‌گیرد، اگر ارگان‌های مسوول بلا فاصله خاطیان را به پنجه قانون سپردند، به این معنی است که حکومت از همکاران ما حمایت می‌کند.»
قرار است پیشنادهای نهادهای رسانه‌ای در رابطه به نگرانی‌ها و چالش‌هایی که در برابر فعالیت رسانه‌ای قرار دارند، در پایان کنفرانس دو روزه در اختیار حکومت و جامعه جهانی قرار داده شود.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.