رییس اداره تذکره الکترونیکی: روند توزیع شناسنامه‌های برقی آغاز می‌شود

یک شنبه 1 اسد 1396/

اداره شناسنامه‌های الترونیکی اعلام کرد که تمامی آماده‌گی برای توزیع شناسنامه‌ها روی دست گرفته شده و قرار است این روند تا پایان ماه اسد سال جاری عملاً در شهر کابل آغاز شود.
همایون محتاط رییس اداره شناسنامه‌های الکترونیکی به خبرگزاری جمهور بیان داشت: این اداره، ۵۵۰ کارمند را استخدام نموده و نیز پنج مرکز را به mandegar-3منظور توزیع آزمایشی شناسنامه‌ها در نقاط مختلف شهر کابل ایجاد کرده است.
آقای محتاط افزود، تمامی چالش‌های حقوقی بر سر آغاز توزیع شناسنامه های الکترونیکی حل شده است و هیچ گونه مانعی جود ندارد.
او خاطرنشان کرد که در ابتدای این روند، برای ۵۰۰ صد هزار باشنده کابل شناسنامه های الکترونیکی توزیع می شود و بعد از آن این روند به ولایت های دیگر نیز گسترش خواهد یافت.
از سویی هم، برخی از قانون گذاران، از آغاز روند توزیع شناسنامه‌های برقی استقبال نموده و آن را به فال نیک می‌گیرند.
حمیرا ایوبی یک عضو مجلس نمایندگان گفت، توزیع شناسنامه‌های برقی در شرایط جنگی افغانستان بسیار تاثیرگذار خواهد بود، زیرا به گفته وی، هیچ فرد و یا گروهی از شناسنامه های برقی سوء استفاده نمی توانند.
خانم ایوبی افزود که شناسنامه های برقی شفافیت را در تمامی بخش ها به وجود می آورد.
از سوی دیگر، عزیزالله رفیعی رییس مجتمع شبکه جامعه مدنی نیز از تبدیل شدن مساله شناسنامه های الکترونیکی به به بحث قومی ابراز نگرانی دارد.
آقای رفیعی گفت، “امیدوارم که مساله شناسنامه های برقی به بحث قومی مبدل نشود، باید این فرصت مهیا شود تا تمام مردم افغانستان شناسنامه های برقی را به عنوان هویت درست و مناسب ملی دریافت کنند تا آمار دقیق نفوس کشور به دست آید”.
به گفته او، با توزیع شناسنامه های برقی، اسناد جعلی نیز دیگر قابل استفاده نخواهد بود.
شناسنامه های برقی پس از سه سال جنجال های سیاسی و چالش های حقوقی، آماده توزیع به باشندگان کابل می شود.
این در حالی است که پیش از این رییس جمهور غنی طی فرمانی به اداره توزیع شناسنامه های الکترونیکی دستور داده است تا روند توزیع این شناسنامه ها را در مدت سه ماه آغاز کند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.