رییس ادارۀ عالی مبارزه با فساد: فساد با چند پروژۀ کوچک از بین نمی‌رود

11 جدی 1392/

mandegar-2ادارۀ عالی مبارزه با فساد اداری افغانستان به همکاری وزارت معارف دور جدید برنامۀ آگاهی‌دهی در رابطه به فساد اداری برای شاگردان مکاتب را آغاز کردند تا زمینه‌های اجتماعی فساد در آینده محو گردد.
در برنامۀ جدید وزارت معارف و اداره عالی مبارزه با فساد اداری، قرار است برای ده‌ها هزار معلم و متعلم در سراسر افغانستان در رابطه به شیوه‌های مبارزه با فساد اداری و شفافیت در کارهای اداری آموزش داده شود.
فاروق وردک، وزیر معارف روز سه شنبه در یک کنفرانس خبری گفت که وزارت معارف خود را مکلف می‌داند تا کودکان را به عنوان یک کتله بزرگ انسانی از آفت فساد اداری دور نگهدارد و در این زمینه به نسل جوان آگاهی داده شود.
این نهادهای دولت افغانستان تلاش دارند که فکر و ایده فساد را از ذهن کودکان پاک کنند و آن‌ها را برای یک آینده عاری از فساد آموزش دهند. وزارت معارف می‌گوید در حال حاضر ۱۶۶۰۰ مکتب در سراسر افغانستان فعال‌اند و ۱۴ هزار شورای حمایت از مکاتب نیز عملاً فعالیت می‌کنند.
مشارکت مردم
وزارت معارف افغانستان می‌گوید به منظور جلوگیری از فساد در پروژه‌های وزارت معارف به خصوص ساخت مکتب‌ها، تمام جزییات این پروژه‌ها را در اختیار شوراهای معارف قرار می‌دهد و این شوراها از جزییات قراردادها آگاه می‌شوند.
آقای وردک گفت پیشبرد مشارکتی در ساخت‌وساز مکاتب سبب جلوگیری از فساد می‌شود چون همه اعضای شورا خبر می‌شوند و در چنین وضعیتی امکان فساد وجود ندارد.
وردک گفت: «به هر اندازه که (امور) مرکزی می‌شود، تک روی می‌‌شود و یک انسان تصمیم می‌گیرد، در آن صورت امکان فساد وجود دارد اما کارهای ما با شوراها به پیش می‌رود و ما ۱۴ هزار شورا داریم.»
این دومین دور برنامه آگاهی‌دهی شاگردان معارف در مورد زیان‌های فساد است. در دور اول که شش ماه را در برگرفت، ۷۹۵ هزار شاگرد مکتب در مورد ضررهای فساد آموزش دیدند.
در همین حال، غلام حسین فخری، رییس اداره عالی مبارزه با فساد اداری گفت که هدف از راه‌اندازی این برنامه شریک کردن اهداف مبارزه با فساد با بزرگترین کتلۀ اجتماعی یا معارف است.
آقای فخری گفت: «کوشش اعظمی ما این است که کاری بکنیم که زمینه‌های فساد اداری را تا حد زیادی کاهش ببخشیم و اگر خدا بخواهد مهار شود. فساد اداری ریشه‌های بسیار مغلق و پیچیده فرهنگی، اجتماعی و سیاسی در کشور ما دارد».
برای مبارزه با فساد در افغانستان برنامه‌های زیادی راه اندازی شده است، اما این کشور هنوز در صدر کشورهای آلوده به فساد قرار دارد. رییس اداره عالی مبارزه با فساد اداری گفت مبارزه با فساد نیاز به بسیج اجتماعی دارد و با چند پروژه کوچک عملی نمی‌شود.
به باور آقای فخری مبارزه با فساد به حمایت قاطع مقام‌های دولتی نیاز دارد و تا زمانی که این حمایت وجود نداشته باشد، کامیابی مبارزه با فساد مشکل است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.