رییس استخبارات آلمان: چهل درصد افغانستان در اختیار طالبان است

شنبه 28 دلو 1396/

وضعیت خطرناک امنیتی در افغانستان سبب نگرانی فزاینده اداره استخبارات خارجی آلمان شده است. رییس این اداره گفته است که کنترول سراسر افغانستان، چالش بزرگی برای نیرو‌های امنیتی این کشور است.
mandegar-3برونو کال، رییس اداره استخبارات خارجی آلمان به روزنامه «تاگس شپیگل» (شماره روز جمعه) گفته است: «تصور ما چنین است که حدود ۴۰ درصد خاک افغانستان دیگر تحت کنترول نیروهای امنیتی افغانستان نیست، بلکه به دست طالبان و گروه های دیگر مخالف دولت سقوط کرده است.» او افزوده است: «در حال حاضر همه نشانه‌ها گواه بر این اند که وضعیت امنیتی در این کشور به گونه قابل توجهی بهتر نشده است.»
رییس اداره استخبارات خارجی آلمان افزوده است که طالبان و شاخه گروه تروریستی داعش در افغانستان توانایی آن را دارند که «حتی در کابل، که از نیرو‌های کافی امنیتی برخوردار است، حملات سنگینی را انجام بدهند». به قول کال این وضعیت به مفهوم یک خطر دوامدار، از جمله برای «سربازان و تأسیسات آلمانی» در این کشور است. او تأکید کرده است که در همه مناطق افغانستان «هر زمانی امکان دارد حمله ای صورت بگیرد». کال علاوه کرده است که طالبان حدود ۳۰ هزار جنگجوی فعال در اختیار دارند. این درحالیست که کارشناسان امنیتی ایالات متحده امریکا اخیراً حتی از ۶۰ هزار جنگجوی طالبان سخن گفته بودند.
ریس اداره استخبارات خارجی آلمان یک دورنما برای پیروزی در جنگ علیه طالبان و سازمان های دیگر تروریستی در افغانستان را با شک و تردید ارزیابی کرده و گفته است: «سخن گفتن از موفقیت‌های پایدار در افغانستان دشوار است.»
کال ساحات کوهستانی افغانستان را یکی از دلایل این دشواری عنوان کرده است. او گفته است: «تاریخ نشان داده است که امپراتوری استعمارگر بریتانیا و اتحاد شوروی (پیشین) در این کشور شکست خورده اند. امروزه نیز داشتن کنترول بر سراسر این کشور، چالش بزرگی برای نیروهای امنیتی است.»
به گفته رییس استخبارات خارجی آلمان، امریکایی‌ها، در مشارکت با نیرو‌های امنیتی افغانستان، برای عقب راندن و سرکوب طالبان تلاش می‌کنند. او یادآور شده است که هدف از این تلاش ها تضعیف طالبان بوده تا این گروه در نتیجه آن حاضر به مذاکرات صلح شود.
توقف اخراج پناهجویان
پس از آن‌که ملل متحد آمار بلند تلفات ملکی در افغانستان را نشر کرد، سازمان «پرو ازول» در آلمان خواستار توقف کامل اخراج پناهجویان افغانی شد. حکومت آلمان با وجود انتقادها، به اخراج برخی پناهجویان رده شده افغان ادامه می‌دهد.
گونتر بورکهارت، مدیر اجرایی سازمان «پرو ازول» به روزنامه آلمانی «نوین اوسنابروکر سایتونگ» گفت که وضعیت در افغانستان درهم و برهم است و به این دلیل اخراج پناهجویان به این کشور یک «ریسک غیرمسئولانه» است. او همچنین تقاضا کرد که وزارت خارجه آلمان یک «ارزیابی جدید مناسب از وضعیت افغانستان» را انجام دهد.
بورکهارت با انتقاد از این که گزارشی از وضعیت افغانستان ارائه نمی‌شود، گفت: «این طور نمی‌شود که وزارت خارجه از چند ماه به این سو استدلال می‌کند که سفارت آلمان در کابل خراب شده و قابلیت کار را ندارد.»
مدیر اجرایی «پرو ازول» علاوه کرد که حکومت آلمان فدرال با این بهانه می‌خواهد از اعتراف به این واقعیت علناً طفره رود که در افغانستان هیچ منطقه‌ امنی وجود ندارد.
او افزود که مدارک بسیاری دال بر وخامت اوضاع در افغانستان وجود دارد که یکی هم گزارش روز پنج شنبه سازمان ملل متحد است. در این گزارش گفته شده است که در سال ۲۰۱۷ مجموعاَ ۳۴۳۸ غیرنظامی کشته و ۷۰۱۵ نفر دیگر زخمی شده اند.
این آمار هرچند کاهش ۹ درصدی نسبت به مجموع تلفات در سال قبلی‌اش را نشان می‌دهد، اما نشان‌دهنده افزایش ۱۷ درصدی در تلفات ملکی ناشی از حملات انتحاری و حملات پیچیده است.
البته بعد از خراب‌تر شدن وضعیت امنیتی افغانستان، حکومت آلمان فدرال گفته است تنها آن پناهجویان افغان را اخراج می‌کند که مرتکب جرم شده باشند، از دید ادارات امنیتی خطرناک تلقی شوند و یا در تثبیت هویت شان همکاری نکنند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.