رییس جمهور در مراسم افتتاح ساختمان جدید وزارت داخله: مشکل افغانستان ساختاری است

یک شنبه 29 قوس 1394/

رییس دولت وحدت ملی، در مراسم افتتاحیۀ ساختمان جدید وزارت داخله، مشکل اصلی افغانستان را اصلاحات ساختاری دانست.
صبح دیروز ساختمان جدید وزارت داخله با حضور محمد اشرف‌غنی رییس‌جمهور، مقامات این وزارتخانه، نهادهای نظامی و جان کمپبل فرمانده نیروهای امریکایی و ناتو افتتاح شد.
mandegar-3محمد اشرف‌غنی در این مراسم ضمن ابراز خرسندی از تکمیل ساختمان جدید وزارت داخله و بهره‌گیری از بالاترین سطح تجهیزات و امکانات در جهان گفت: درد و مشکل اصلی در افغانستان اصلاحات ساختاری است.
وی افزود: باید پولیس افغانستان قدرتمند و تجهیز شود تا در برابر مشکلات ایستاده‌گی کند، زیرا صلح خواسته تمام مردم این کشور می‌باشد.
او افزود: ما آغاز کننده جنگ جاری در افغانستان نبوده‌ایم زیرا این جنگ بر ما تحمیل شده و در برابر آن از خود دفاع خواهیم کرد.
غنی گفت: قانون اساسی افغانستان طبق دستورات دین اسلام ایجاد شده و مساوات در آن وجود دارد، برهمین اساس تمام تلاش‌های خود را برای صلح انجام می‌دهیم.
وی اظهار داشت: جای لحظه‌یی غفلت و خطایی برای نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان وجود ندارد و از این رو هیچ روند صلحی نخواهد بود که در آن استقلال و قاطعیت نیروهای امنیتی و دفاعی تأمین نشده باشد.
محمد اشرف‌غنی تأکید کرد: اطمینان می‌دهم دستاوردی را که نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان در میدان جنگ به قیمت خون خود کسب کرده‌اند در میدان سیاست از دست نخواهیم داد.
او گفت: زنان این کشور متوجه باشند که دولت کابل از حقوق آن‌ها براساس قوانین اسلامی دفاع می‌کند و از همین رو از پولیس افغانستان انتظار می‌رود حاکمیت قانون را در افغانستان گسترش دهند.
اشرف‌غنی خاطرنشان کرد: تغییرات در وزارت داخله فصلی نو در آغاز اصلاحات ساختاری خواهد بود و امیدواریم در سالهای آینده با دیدگاهی منسجم میان دولتمردان، خواسته‌ها و آرزوهای مردم افغانستان تحقق یابد.
جان کمپبل فرمانده نیروهای امریکایی و ناتو در افغانستان در مورد محل جدید وزارت داخله کشور اذعان داشت: تجهیزات و امکانت به کار رفته در این وزارتخانه در اکثر نهادها و وزارتخانه‌های امریکا وجود ندارد.
جنرال نورالحق علومی وزیر امور داخله در این مراسم گفت: این قرارگاه مدرن و بزرگ نشانۀ قوی از باورمندی، عزم و اراده مردم افغانستان برای رفتن به سوی آیندۀ صلح آمیز، قانونمند، و روشن می‌باشد.
قرارگاه جدید وزارت امور داخله که به کمک ایالات متحده امریکا به ارزش ۲۱۰ میلیون دالر اعمار گردیده است، از لحاظ مساحت، شش برابر بزرگتر از قرارگاه فعلی وزارت امور داخله می‌باشد. این قرارگاه دارای اضافه تر از ۲۹ تعمیر، به شمول ۱۲ تعمیر اداری، مراکز مشترک سوق و اداره، و همآهنگی و عملیاتی، ۳ طعام خانه به ظرفیت ۱۵۰۰ نفر، و اضافه از ۳۲۰۰ محلات کاری برای پرسونل این وزارت می‌باشد.
براساس اظهارات مسوولان وزارت داخله، اودیتوریم قرارگاه جدید این وزارت که فعلاً تحت کار است، با ظرفیت اضافه از یکهزار نفر، بزرگترین اودیتوریم برای نیروهای امنیتی و دفاعی در سراسر کشور خواهد بود.
علومی در این مراسم گفت که در جریان چهارده سال گذشته، ایالات متحده امریکا به ارزش اضافه تر از ۲۰٫۵ میلیارد دالر به پولیس ملی افغانستان کمک و همکاری نموده است. این کمک‌ها روی اعمار قومندانی‌های امنیه در ولایات و ولسوالی‌ها، قرارگاه‌ها، مراکز تعلیمی، محابس، و دیگر تأسیسات برای پولیس ملی در سراسر افغانستان به مصرف رسیده است. در پهلوی آن، جامعه جهانی و ایالات متحده امریکا، در قسمت تجهیز پولیس ملی، ارایه مشوره‌های تخنیکی برای مسلکی‌سازی هر چه بیشتر پولیس ملی، و تعلیم و تربیه پولیس ملی افغانستان نیز سرمایه گذاری‌های هنگفت و قابل قدر نموده اند.
گفتنی است که ساختمان جدید وزارت داخله با کمک ۲۱۰ میلیون دالری امریکا در شمال پایتخت و در کنار فرودگاه بین‌المللی کابل تکمیل و به بهره برداری رسیده است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.