رییس جمهور غنی: باید زمینۀ رقابت سالمِ بازرگانی فراهم گردد

چهارشنبه 22 میزان 1394/

mnandegar-3رییس جمهور غنی شام روز دوشنبه با شماری از تاجران و سرمایه‌ گذاران کشور در ارگ دیدار کرد.
در این دیدار، ابتدا خان جان الکوزی معاون اتاق تجارت و صنایع افغانستان و شماری از تاجران به نماینده‌‎گی از دیگران صحبت نموده، مشکلات و پیشنهادات شانرا مطرح کردند.
براساس خبرنامۀ ارگ، رییس جمهور غنی طی سخنانی از تاجران و سرمایه گذاران خواست تا مشکلات و پیشنهادات شان را در یک چارچوب واضح به ریاست جمهوری بسپارند، تا در روشنی آن تصامیم لازم اتخاذ شود.
همچنان رییس جمهور در این جلسه به مسؤلین وزارت تجارت هدایت داد که پلان صد روز دوم کاری آن وزارت را آماده نمایند، تا برای مشکلات تاجران و سرمایه گذاران راه حل های مناسب جستجو گردد.
رییس جمهور گفت که سیاست اقتصادی حکومت این است تا افغانستان را از یک کشور وارد کننده به یک کشور صادر کننده مبدل نماید.
رییس جمهور افزود که باید زمینه رقابت سالم در فعالیت‌های تجارتی فراهم گردد تا در این عرصه شفافیت لازم به وجود آید.
رییس جمهور با اشاره به تشکیل شورای عالی اقتصادی گفت که این شورا در هفته‌های آینده روی مسایل عمدۀ اقتصادی کشور بحث خواهد کرد. او افزود که تاجران و سرمایه گذاران می‌توانند بصورت دوره‌یی عضویت این شورا را کسب نمایند.
رییس جمهور غنی گفت که در زمستان سال جاری تمرکز بیشتر ما روی مسایل اقتصادی خواهد بود و تلاش خواهد شد تا تسهیلات بیشتر برای سرمایه گذاران و بهبود وضعیت تجارت در کشور فراهم گردد.
رییس جمهور کشور گفت که تمام شرکت‌ها باید طبقه بندی شوند تا ظرفیت‌های کاری در آنها مشخص شود و نیز برای همه قرار دادها معیار های لازم باید در نظر گرفته شود.
رییس جمهور غنی در رابطه به راه لاجورد گفت که این مسیر یکی از راه‌های بزرگ تجارتی است که حدود ۷۰ در صد واردات از همین طریق صورت خواهد گرفت.
او افزود که با کشور همسایه ایران نیز روی مسایل امنیتی، تجارتی، مهاجرین و مبارزه با مواد مخدرصحبت گردیده است و این مذاکرات میتواند در بهبود اقتصاد کشور تاثیر بسزای داشته باشد.

اشتراک گذاري با دوستان :