رییس جمهور غنی: بحران را به فرصت تبدیل خواهیم کرد

گزارشگر:سه شنبه 30 جوزا 1396 ۲۹ جوزا ۱۳۹۶

mandegar-3رییس حکومت وحدت ملی در مراسم افتتاح دهلیز هوایی برای انتقال کالا میان هند و افغانستان تاکید کرد که کسانی‌که برای افغانستان بحران ایجاد می‌کنند باید بدانند که افغانستان بحران را به فرصت مبدل خواهد کرد.
مراسم افتتاح دهلیز هوایی برای انتقال کالا میان هند و افغانستان با حضور رییس جمهور کشور، سفیر هند در کابل، شماری از مقام های دولتی و بازرگانان کشور، بعد از ظهر روز گذشته (دوشنبه ۲۹ جوزا) در میدان هوایی حامد کرزی برگزار شد.
محمد اشرف غنی در این مراسم گفت؛ هدف ما این است که افغانستان به یک کشور صادر کننده مبدل شود.
آقای غنی تاکید کرد تا زمانی که افغانستان به یک کشور صادر کننده مبدل نشود، فقر و بی ثباتی دامن گیر کشور خواهد بود.
وی تاکید کرد:” کسانی ‌که برای ما بحران ایجاد می‌کنند باید بدانند که ما بحران را به فرصت مبدل می‌کنیم”.
در همین حال صدیق الله مجددی، مسوول تطبیق این برنامه گفت که هدف از ایجاد دهلیز هوایی برای انتقال کالا میان هند و افغانستان، بلند بردن سطح تجارت و رفع موانع تجارتی از طریق راه‌های زمینی میان دو کشور است.
آقای مجددی بیان داشت که با افتتاح این دهلیز هوایی، تاجران افغان پس از این می توانند با هزینه بسیار پایین کالاهای مورد نظرشان را وارد و یا هم صادر کنند.
اولین محموله صادراتی افغانستان بوزن ۶۰ تن که بیشتر آن محصولات کشاورزی است،امروز به هند منتقل خواهد شد و در روزهای آینده محموله بازرگانی هند شامل دارو، وسایل آرایشی و مواد غذایی نیز به کابل خواهد رسید.
براساس معلومات مسوولان اتاق تجارت؛ از هواپیماهای کارگوی شرکت هواپیمایی آریانا برای انتقال کالاها به هند و از هند به افغانستان استفاده خواهد شد.
گفته می‌شود که در حال حاضر پروازهای کارگو به هند از فرودگاه کابل و قندهار انجام می‌شود ولی در آینده نزدیک این پرواز از فرودگاه‌های بلخ و هرات نیز آغاز خواهد شد. این پروازها شاید ماه یکبار یا دو هفته یکبار انجام شود.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.