رییس دانشگاه پزشکی کابل: مرکز درمان بیماری‌های سرطانی در کابل ساخته می‌شود

۱۵ دلو ۱۳۹۷

رییس دانشگاه پزشکی کابل می‌گوید که سازمان بین‌المللی انرژی هسته‌یی برای ساخت یک مرکز درمان بیماری‌های سرطانی در کابل، ۲۷ میلیون دالر سرمایه‌گذاری می‌کند.
داکتر شیرین آقا ظریف، رییس دانشگاه پزشکی کابل دیروز دوشنبه، ۱۵ دلو در مراسم گرامی‌داشت از روز جهانی مبارزه با سرطان در کابل گفت که بنابر ضرورت جدی مردم افغانستان به مراکز درمان بیماری‌های سرطانی، سازمان بین‌المللی انرژی هسته‌یی در نظر دارد تا یک مرکز mandegarدرمان این بیماری‌ها را در کابل ایجاد کند.
آقای ظریف بیان داشت که این مرکز در بیمارستانِ علی‌آباد شهر کابل با سرمایه‌گذاری ۲۷ میلیون دالری سازمان انرژی اتمی ساخته می‌شود که ظرفیت تشخیص و درمان بیماری‌های سرطانی را خواهد داشت.
در همین حال، نسرین اوریاخیل رییس بنیاد مبارزه علیه سرطان در این مراسم، بیماری‌های سرطانی را «سونامی خاموش» در کشور خواند. او گفت که سالانه بیش از چهل هزار نفر به بیماری‌های سرطانی در افغانستان مبتلا می‌شوند که از این میان، بیش از ۱۵ هزار تن به دلیل فقدان یا کمبود دسترسی به امکانات تشخیص و درمان جان می‌دهند.
او میزان مسافرت شهروندان به خارج از کشور به ویژه پاکستان و هند برای درمان بیماری‌های سرطانی را چشم‌گیر خواند گفت که مراکزی که تاکنون برای تشخیص این بیماری در کشور ساخته شده اند کافی نیستند.
بانو اوریاخیل بر محو سرطان به عنوان یک «ضرورت ملی» تأکید کرد و از حکومت، نهادهای بین‌المللی، جامعۀ مدنی و تاجران افغانستان خواست که برای محو سرطان سرمایه‌گذاری کنند.
همزمان با این، کامله صدیقی سرپرست وزارت صنعت و تجارت گفت که سکتور خصوصی و تاجران بنابر ضرورت ایجاد مراکز درمان سرطان در داخل، علاقه‌مند سرمایه‌گذاری در این بخش می‌باشند.
بانو صدیفی افزود که به زودی نشستی در دُبی دایر خواهد شد که در جریان آن، به سرمایه‌گذاری برای ساخت مراکز درمان بیماری‌های سرطانی تشویق خواهد شد.
همچنان سیما سمر، رییس کمیسیون حقوق بشر افغانستان در این نشست اظهار داشت که فقر و بی‌سوادی، عوامل عمدۀ ابتلای شهروندان به سرطان می‌باشد. او مبارزه با فقر را راهکاری اساسی برای کاهش بیماری کشندۀ همچون سرطان عنوان کرد.
گفتنی است که آمارهای ضد و نقیض از تعداد مبتلایان به بیماری‌های سرطانی در کشور نشر می‌شود. با این حال، اما روی افزایش تعداد مبتلایان به این بیماری توافق وجود دارد. تاکنون بررسی مشخصی در این ارتباط راه‌اندازی نشده است. ابتلای سالانه ۴۰ هزار نفر به سرطان آماری است که در مراکز بهداشتی ثبت شده است.
گفتنی است که بنیاد مجادله با سرطان اخیراً یک بررسی را برای تشخیص تعداد مبتلایان به این مرض روی دست گرفته است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.