رییس دفتر جنرال دوستم: دوستم نمی‌خواهد حتی یک روز بیرون از افغانستان باشد

۷ دلو ۱۳۹۶

mandegar-3رییس دفتر جنرال عبدالرشید دوستم، معاون اول ریاست جمهور می‌گوید که دوستم علاقمند نیست که حتی یک روز هم در بیرون از کشور باشد اما «ممانعت‌های نامرئی» جلو برگشت جنرال را به افغانستان گرفته است.
عنایت الله بابر فرهمند در صحبت با صدای امریکا گفته که حلقاتی در ارگ مانع برگشت جنرال دوستم به افغانستان می‌شوند. او از رویداد جلوگیری از نشست هواپیمای حامل جنرال دوستم به شهر مزار شریف به حیث ثبوت این ادعای خود یاد کرد.
آقای فرهمند افزوده که ارگ می‌گوید «کشور های خارجی» مخالف برگشت جنرال دوستم به افغانستان اند، اما «کشور های خارجی» می‌گویند که برگشت معاون اول رئیس جمهور غنی یک مساله داخلی بوده و به آنان ربطی ندارد.
جنرال دوستم، معاون اول ریاست جمهوری افغانستان حدود یک سال پیش پس از آن به شهر انقره ترکیه رفت که از سوی احمد ایشچی، والی پیشین ولایت جوزجان به لت و کوب و آزار و اذیت جنسی متهم شد.
آقای فرهمند افزوده که عدم حضور جنرال دوستم در افغانستان نه تنها باعث حل «مشکلات» نشده بلکه به گفته او سبب افزایش ناامنی ها به ویژه در شمال افغانستان و گسترش نفوذ گروه طالبان و داعش در آنجا نیز شده است.
رییس دفتر جنرال دوستم در پیوند به تشنج های اخیر بین ارگ و عطا محمد نور، والی پیشین ولایت بلخ گفته که آقای دوستم «حامی تمرکز زدایی قدرت و تامین مساوات و عدالت» در افغانستان است. او افزود که جنرال دوستم برای حل این بحران به ارگ ریاست جمهوری افغانستان پیشنهاد میانجیگری داده است.
آقای فرهمند بیان داشته که همراه با باتور دوستم، پسر جنرال دوستم به ایالات متحده آمده است، هدف این سفرش را اشتراک در نخستین نمایش فلم سینمایی «دوازده نیرومند» و ملاقات با مقام های امریکایی خواند.
فلم «دوازده نیرومند» که به تازگی در سینما های امریکا به نمایش گذاشته شده، داستانی است که بر بنیاد رویداد های واقعی سال ۲۰۰۱ در افغانستان نوشته شده و جنگ ایتلاف شمال را با حمایت امریکا بر ضد گروه طالبان به تصویر می کشد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.