رییس سابق سیا: شهرهای پاکستان هم مخفی‎گاه‏‎ تروریست‎هاست

27 اسد 1393/

رییس سابق آژانس اطلاعات مرکزی امریکا (سیا) اعلام کرد: شبه‌نظامیان طالبان و القاعده نه تنها در مناطق قبیله‌یی‌نشین بلکه در شهرهای پاکستان نیز مخفی می‌شوند.
جنرال مایکل هایدن، رییس سابق آژانس اطلاعات مرکزی امریکا(سیا) گفت: عملیات ارتش پاکستان در وزیرستان شمالی گامی مثبت برای انهدام گروه‌های تروریستی مخفی شده در کشور محسوب می‌شود اما کافی نیست پاکستان بایدmnandegar-3 با شبه‌نظامیانی که در شهرهای مختلف این کشور و در مناطق قبیله‌یی نشین مخفی شده است مقابله کند تا بتواند تروریست‌ها را شکست دهد.
وی ادامه داد: امریکا باید به پاکستان کمک کند تا اقدامات بهتری را برای مقابله با تروریسم و مناطقی که تحت تاثیر این اقدامات قرار گرفته‌اند انجام دهد.
رییس سابق سیا ادامه داد: ما نیازمند دوستی و اتحاد افغانستان و پاکستان برای انهدام و از میان بردن پناهگاه‌های شبه‌نظامیان در مناطق مرزی هستیم. معتقدم که نیروهای امریکایی می‌توانند هم برای افغانستان و هم برای پاکستان کمک مناسبی باشند و تاکید دارم که باید حضور امریکا در منطقه ادامه یابد.
در همین حال ریچارد لوگار سناتور سابق امریکایی که بسته کمک مالی ۵ / ۷ میلیارد دالری با همکاری جان کری، وزیر خارجه امریکا را به پاکستان اختصاص داده از ایالات متحده خواسته که بسته مشابهی را برای دولت اسلام آباد در نظر بگیرد.
وی همچنین مخالف عدم دخالت امریکا و همکاری این کشور با پاکستان است و اعلام کرده که پاکستان از نظر استراتژیک در منطقه اهمیت فراوانی دارد.
مایکل هایدن همچنین ادامه داد: زمانی که من در سمت ریاست سیا قرار داشتم، تلاش داشتم منطقه‌ای با فرصت‌های اقتصادی در نواحی قبیله‌نشین پاکستان ایجاد کنم. برای مقابله با شبه‌نظامیانی که در شهرهای پاکستان مخفی شده‌اند ما نیاز داریم که به مردم آموزش دهیم و از آن‌ها با ارائه کمک‌های مالی حمایت کنیم.
این مقام مسوول پیشین سیا در مصاحبه‌ای با کانال‌های خبری خصوصی پاکستان به اهمیت همکاری میان اسلام آباد و کابل اشاره کرد و گفت ما مشکل پناهگاه‌های امن شبه‌نظامیان را در هر دو طرف می‌دانیم. آنچه که نیاز داریم همکاری صمیمانه میان پاکستان و افغانستان است. من از مشکلاتی که دولت پاکستان هم اکنون با آن مواجه است اطلاع کافی دارم و امیدوارم که اسلام آباد هرآنچه را که در توان دارد انجام دهد تا این مشکلات را حل کند. امریکا نباید به صورت کامل نیروهای خود را از افغانستان در دو سال آینده خارج کند و باید نیروهایی را در آنجا باقی بگذارد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.