رییس سیا: پاکستان علیه تروریسم اقدام نکند امریکا وارد عمل می‌شود

گزارشگر:سه شنبه 14 قوس 1396 ۱۳ قوس ۱۳۹۶

رییس سازمان سیا اعلام کرد: اگر پاکستان اقدامی علیه تروریسم در خاکش نکند ما تضمین لازم را خواهیم داد که مأمن‌های امن تروریستی دیگر وجود نداشته باشد.
mandegar-3مایک پامپئو، رییس سازمان سیا امریکا اعلام کرد: اگر پاکستان نتواند اقدامی علیه مأمن‌های امن تروریستی در این کشور انجام دهد ما همه کاری را انجام خواهیم داد تا این ضمانت را بدهیم که دیگر آنها وجود نخواهند داشت.
رییس سازمان سیا این اظهارات را در حالی بیان کرد که جیمز ماتیس، وزیر دفاع امریکا به پاکستان سفر کرده است.
پامپئو اضافه کرد: ماتیس در این سفر خود از ابتدا با ملایمت از پاکستان این درخواست را خواهد داشت.
در همین راستا وزیر دفاع امریکا پیام دونالد ترامپ، رییس‌جمهور این کشور را به پاکستان منتقل کرده و خواهد گفت که ترامپ درباره مقابله با مأمن‌های امن تروریستی بسیار جدی است.
پامپئو تاکید کرد: اگر پاکستانی‌ها نتوانند به این هدف دست یابند ما هرکاری را انجام خواهیم داد تا مطمئن شویم که دیگر این مأمن‌ها وجود ندارند.
ترامپ پیشتر در انتقاد از نقش پاکستان برای ایجاد امنیت در منطقه اعلام کرده بود: ما میلیاردها دلار به پاکستان پرداخت می‌کنیم اما همزمان آنها میزبان تروریست‌های بسیاری هستند که ما با آنها در حال جنگیم. باید این مساله در سریع‌ترین زمان ممکن تغییر پیدا کند.
این در حالی است که چند روز پیش مقام‌های پاکستان اقدام به آزاد کردن یک رهبر افراط گران که از او به عنوان مغز متفکر حمله تروریستی سال ۲۰۰۸ بمبئی یاد می‌شود، کردند که خشم امریکا را برانگیخت.
مقام‌ها و تحلیلگران امریکایی به فاصله حدود ۱۰۰ روز از زمان اعلام راهبرد جدید دونالد ترامپ برای حوزه جنوب آسیا می‌گویند موفقیت‌های کمی به دست آمده و هنوز مشخص نیست که چطور قرار است پیشرفت به دست آید.
ماتیس خطاب به خبرنگارانی که در سفر به پاکستان او را همراهی می‌کردند، گفت: ما از رهبران پاکستان شنیده‌ایم که می‌گویند از تروریسم حمایت نمی‌کنند. ما انتظار داریم آنها در راستای بیشترین منفعت خود یعنی حمایت از صلح و ثبات منطقه‌ای تلاش کنند.
ماتیس خاطر نشان کرد: هدف از این سفر او یافتن «زمینه مشترک» و همکاری با یکدیگر است.
گزارش شده که ماتیس وارد یک پایگاه نیروی هوایی در شهر راولپندی شده و قرار است به محل سفارت امریکا در پاکستان برود.
آنگونه که گفته شده او قرار است در پاکستان با شاهد خاقان عباسی، نخست وزیر این کشور و ژنرال قمر جاوید باجوا، فرمانده ارتش این کشور دیدار داشته باشد.
مقام‌های ارشد امریکا می‌گویند هنوز شاهد هیچگونه تغییری در موضع پاکستان در حمایت از شبه‌نظامیان به رغم سفرهای مکرر مقام‌های امریکایی از جمله سفر اخیر رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه امریکا نبوده‌اند.
ماتیس اوایل سال جاری میلادی سفری به منطقه داشت اما در آن سفر به پاکستان نرفت اما به جایش به هند یعنی کشور رقیب پاکستان رفت.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.