رییس شورای عالی صلح: اراده سیاسـی پاکستان تغییر کـرده است

۲۷ عقرب ۱۳۹۱

رییس شورای عالی صلح پس از سفر سه روزه به پاکستان می‌گوید که اراده سیاسی اسلام‌آباد برای تامین صلح در افغانستان تغییر کرده است.
صلاح الدین ربانی رییس شورای عالی صلح روز شنبه در کابل به خبرنگاران گفت که «دستاوردهای قابل توجهی» در دیدار سه روزه‌اش از پاکستان داشته است. این در حالی است که هفته گذشته، برخی از شورشیان طالبان که در پاکستان زندانی بودند، رها شدند.
او گفت: پاکستان رسماً از دیدگاه و راهکارهای شورای عالی صلح برای رسیدن به یک صلح پایدار در چارچوب یک اعلامیه مشترک حمایت خود را اعلان کرد. ظاهراً معلوم می‌شود که مقام‌های پاکستانی دریافته اند که همکاری نزدیک، دوامدار و مستمر بین افغانستان و پاکستان می‌تواند در جهت تقویت تلاش‌های صلح موثر تمام شود. البته این دیدگاهی است که ما پیش از آن تاکید داشتیم.»
صلاح الدین ربانی گفت: «هدف ما از سفر به پاکستان جذب حمایت اسلام آباد برای روند صلح در افغانستان بود. من می‌توانم که نتایج این گفت‌وگوها را قابل توجه بگویم».
افغانستان بارها از پاکستان خواسته است تا با رهایی رهبران شورشیان از زندان، از آنچه «مذاکرات صلح با طالبان و دیگر گروه های مسلح مخالف» نامیده می شود، حمایت کند.
رییس شورای عالی صلح افغانستان خاطر نشان کرد: «با تلاش‌های ما، مقامات پاکستانی موافقت کردند که ۹ رهبر طالبان را آزاد کنند. [این اقدام] می‌تواند گام مهمی برای همکاری در گفت‌وگوهای صلح باشد».
در همین حال، مقامات پاکستانی گفته اند شمار اندکی از افراد طالبان از زندان رها شده اند؛ اما برخی رسانه‌های محلی خبر داده اند که ۱۳ شورشی رها گشته اند.
آقای ربانی همچنان یادآور شد که پاکستان موافقت کرده است که رهبران طالبان با امنیت سفر کنند؛ اما او نگفت این افراد به کدام کشور می‌توانند سفر کنند.
رییس شورای عالی صلح افغانستان افزود: «سفرهای ولایتی، به ویژه به ولایت‌های جنوبی گام بعدی ما برای برقراری ارتباط با مردم، به خصوص جوانان، و تشریح اهداف شورای عالی صلح به آنان است».
در این حال، مولوی قیام الدین کشاف سخنگوی شورای عالی صلح می‌گوید: در جریان این سفر با برخی از رهبران مذهبی پاکستان به شمول مولانا فضل الرحمن و قاضی حسین احمد نیز دیدار و گفت‌وگو کردند.
به گفته آقای کشاف، دیدگاه آنان نیز در خصوص جنگ افغانستان تغییر کرده و اطمینان دادند که از تلاش‌های صلح افغانستان پشتیبانی می‌کنند.
یک هیات شورای عالی صلح افغانستان به ریاست صلاح الدین ربانی به هدف جلب حمایت پاکستان از تلاش های صلح این کشور هفته گذشته به اسلام آباد سفر کرد.
در پایان این سفر یک اعلامیهء مشترک میان دو کشور نیز منتشر گردید.
آزادی زندانیان طالب از زندان‌های پاکستان، برگزاری یک کنفرانس با حضور عالمان دینی از کشورهای اسلامی، تلاش برای حذف نام‌های آن عده از مخالفان مسلح که خواهان پیشبرد گفت‌وگوهای صلح اند از فهرست سیاه سازمان ملل متحد و فراهم ساختن زمینه سفرهای مصون برای آنان از موارد عمده در این اعلامیه به شمار می‌روند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.