رییس شورای ولایتی پروان: واضح است کی‌ها از طالبان حمایت می‌کنند

گزارشگر:ناجیه نوری / 2 دلو 1392 ۱ دلو ۱۳۹۲

پروان تنها ولایتی است که گروه طالبان و حزب اسلامی حکمتیار در آن به‌گونۀ هم‌آهنگ و مشترک دست به فعالیت‌های تروریستی می‌زنند.
رییس شورای ولایت پروان با بیان این مطلب می‌گوید، طالبان پس از کنر در ولسوالی‌های سیاه‌گرد، شینواری و کوه‏‎صافی ولایت پروان به صورت منظم فعالیت دارند و دارای قاضی، محاکم و پایگاه‌های نظامی بسیار محکمی هستند.mandegar-3
او ضمن نادرست خواندن گزارش هیأت اعزامی حکومت به ولایت پروان برای بررسی حملۀ هوایی نیروهای خارجی تأکید کرد، بررسی‌های هیأت اعزامی به ولایت پروان، کاملاً جانبدارانه و نادرست بوده است.
ولی عبدالستار خواصی، نماینده ولایت پروان در مجلس که ریاست هیأت اعزامی حکومت به ولایت پروان را جهت بررسی حملۀ هوایی نیروهای خارجی بر ولسوالی سیاه‎گرد بر عهده داشت، گفته که در حملۀ هوایی نیروهای امریکایی، دست‌کم ۱۴ غیرنظامی کشته شده که اجساد سه زن و پنج کودک نیز در میان کشته‌شده‌گان دیده می‎شود.
آقای خواصی به روزنامۀ ماندگار گفته بود که در نتیجۀ عملیات هوایی نیروهای خارجی بر ولسوالی سیاه‎گرد، شماری از مردم متواری شده‎اند و همچنان برخی منازل غیرنظامیان ویران‎شده است.
او همچنان گفته بود که نیروهای خارجی خانه‎های مردم را بازرسی کرده و حتا در شماری از خانه‎ها ماین‎گذاری کرده‎اند.
اما حاجی احمد ذکی زاهد رییس شورای ولایتی پروان به روزنامۀ ماندگار گفت: « بررسی هیات اعزامی به ولایت پروان کاملاً جانبدارانه بود و اتفاقات را به شکل درست و واقعی آن گزارش ندادند».
او همچنان گفت: «کسانی‌که با مردم در ارتباط اند، نماینده‌گان شورای ولایتی اند؛ بنابراین ما باید در ترکیب هیأت اعزامی به منطقه می‌رفتیم و وضعیت را از نزدیک بررسی می‌کردیم».
رییس شورای ولایت پروان افزود: «ولی متأسفانه چنین نشد و این هیأت به خواست خواصی صاحب و بدون هم‌آهنگی با ما، به سیاه‎گرد رفتند و چون این ولسوالی در اختیار طالبان قرار دارد، بنابراین رانندۀ خواصی صاحب را به آن‌جا فرستادند و او هم چند تصویر را با خود آورد و از آن گزارش تهیه کردند».
حاجی زاهد تأکید می‌کند، انعکاس‌دادن گزارش‌ها به شکل غیر واقعی آن یک نوع حمایت سیاسی از طالبان است و این که گفته می‌شود شماری از نماینده‌گان مجلس از طالبان حمایت می‌کند، می‌تواند گواه این واقعیت باشد.
وی اضافه کرد، زمانی‌که رییس شورای ولایت بامیان و یکی از انجنیران شرکت‌های ساختمانی در ولسوالی سیاه‎گرد به شهادت رسیدند، هیچ کسی اعتراضی نکرد و آن را تقبیح نکرد؛ اما در هفتۀ گذشته کسانی‌که در پارلمان حضور دارند و از مردم نماینده‌‌گی می‌کنند، به شکل غیر مستقیم با اعتراضاتی که داشتند از طالبان حمایت کردند؛ بنابراین واضع و آشکار است که کی‌ها از طالبان حمایت می‌کند.
وی می‌گوید: «حزب اسلامی و طالبان در سایر نقاط افغانستان به طور جداگانه فعالیت دارند؛ اما پروان تنها ولایتی است که حزب اسلامی و گروه طالبان به صورت هم‌آهنگ و مشترک در آن جا عمل می‌کنند».
حاجی زاهد افزود: «طالبان پس از کنر در ولسوالی‌های غوربند ولایت پروان، به صورت منظم فعالیت دارند و دارای قاضی، محاکم و پایگاه نظامی بسیار محکمی هستند».
به گفتۀ حاجی زاهد، سه درۀ ولسوالی‌ شینواری مانند کفشان، نمک‌آب و پل هیر کاملاً در اختیار طالبان قرار دارد و همچنان برخی مناطق ولسوالی سیاه‎گرد از جمله وازغر، قمچاق، فندقستان، خیشکی و برخی مناطق دیگر، کاملاً در اختیار طالبان قرار دارد.
او گفت که در ولسوالی‌های غوربند و کوه صافی، طالبان حضور بسیار گسترده دارند.
آقای زکی دلیل فعالیت منظم طالبان در این ولایت را حمایت سیاسی شماری از مقامات حکومتی از آن‎ها و ضعف نیروهای امنیتی افغانستان، عنوان می‌کند.
رییس شورای ولایت پروان می‌گوید، از یک سو ارادۀ سیاسی برای تأمین امنیت ولسوالی‌های نا امن پروان وجود ندارد و از طرف دیگر، حکومت مرکزی علاقۀ چندانی برای تأمین امنیت ولسوالی‌های نا امن این ولایت ندارد.
او افزود، مسالۀ مهم دیگر این‌که شماری از نماینده‌گان نیز می‌خواهند به نحوی وضعیت امنیتی این ولایت را مختل ساخته و به نفع خود استفاده کنند؛ بنابراین بهترین راه حل برای تأمین امنیت شماری از ولسوالی‌های نا امن ولایت پروان، همکاری مشترک نماینده‌گان مردم این ولایت در مجلس، نیروهای امنیتی و نماینده‌گان شورای ولایتی است.
در همین حال، هفته گذشته عبدالبصیر سالنگی والی پروان گفته بود که در نتیجۀ عملیات نیروهای خارجی در ولسوالی سیاه‎گرد ولایت پروان، ۸ تن کشته شده که چهار تنِ آن‎ها از فرماندهان طالبان می‎باشد و چهار تن دیگر آن‎ها غیرنظامیان هستند.
ولسوالی غوربند در پنجاه کیلومتری شمال کابل یکی از ناامن‌ترین مناطق در حوزه نسبتاً امن شمال کابل است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.