رییس مجلس با تعیین‏ ضرب‏الاجل به رهبران دولت وحدت ملی: گـوش شـنوایـی است؟!

یک شنبه 30 قوس 1393/

مجلس نماینده‎گان برای معرفی وزرای کابینه، برای حکومت وحدت ملی ضرب‌الاجل یک هفته‌یی تعیین کرد.
بر اساس این ضرب‌الاجل، رییس جمهور و رییس اجرایی تا آغاز هفتۀ آینده باید تمامی وزرای کابینه را به مجلس معرفی کنند.
‌ بحث و بررسی اوضاع عمومی کشور و تاخیر در معرفی کابینه در آجندای جلسه عمومی روز شنبه مجلس نماینده‎گان گرفته شده بود.mnandegar-3
نماینده‎گان با انتقاد تند از حکومت وحدت ملی گفتند که ناآرامی، نابسامانی‌های اداری، نگرانی‌های اجتماعی و چالش اقتصادی در کشور رو به گسترش است و همه این مشکلات ریشه در عدم توجه حکومت به ویژه در معرفی نشدن کابینه دارد.
اعضای مجلس یادآور شدند که رهبران حکومت وحدت ملی در پی قدرت و منافع شخصی، تیمی و قومی‌شان هستند و هم اکنون کارت به استخوان مردم افغانستان رسیده است.
عبدالرووف ابراهیمی رییس مجلس گفت: «ما به حکومت یک هفته مهلت می‌دهیم که تا آغاز هفته آینده، باید تمامی وزرای کابینه معرفی شوند در غیر آن مجلس به این تصمیم خود تجدید نظر خواهد کرد؛ ۴۰ روز است که صدا بلند می‌کنیم و گوش شنوایی نیست که بشنود و این بی‌احترامی در حق مردم افغانستان است».
آقای ابراهیمی افزود: دوام سرپرستی حکومت، کشور را با بحران سیاسی، اجتماعی و اقتصادی روبرو کرده و این مخالف قانون است.
او با انتقاد از حکومت خاطرنشان کرد: مبارزه با فساد به ویژه قضیه بررسی کابلبانک به نتیجه قناعت بخشی منتج نشد و اصلاحات در کمیسیون‌های انتخاباتی که جزو توافق دو نامزد بود و انتخابات گذشته را به بدنام ترین انتخابات مبدل کرد نیز به وجود نیامد.
رییس مجلس، همچنین از حکومت خواست که خطوط اساسی سیاست خارجی اش را تدوین کرده به پارلمان بفرستد تا تصویب گردد.
او ایجاد حکومت وحدت ملی را خلاف قانون اساسی و ساخته شده در سفارت امریکا خواند و تاکید ورزید: « ما در یک ناگزیری این حکومت را پذیرفتیم و پیامد تشکیل این حکومت جنگ بر سر تقسیم قدرت است».
برخی نماینده‎گان هم از فشار قدرتمندان قومی و سیاسی بر رهبران حکومت وحدت ملی به منظور گزینش افراد مورد نظرشان در حکومت بعدی یادآوری کردند.
جعفر مهدوی گفت: «رییس جمهور غنی و عبدالله عبدالله از سوی تکه داران قومی و سیاسی و حتا برخی بانک‌ها زیر فشار هستند؛‌ آنان تلاش دارند افراد دلخواه خود را در کابینه جایگزین کنند، مجلس باید رهبران حکومت را حمایت کند و تلاش ورزد که آنان را از اسارت تکه داران نجات دهد».
همچنین، نماینده‎گان بر اهلیت، لیاقت، توانمندی و شایستگی نامزد وزرای احتمالی تاکید کرده و افزودند که به افرادی که این ویژگی ها را نداشته باشند؛ به عنوان نامزدوزیر به آنان رای اعتماد نخواهند داد.
هم اکنون ۸۱ روز از تشکیل حکومت وحدت ملی می گذرد و رهبران این حکومت تا هنوز موفق به معرفی وزرای کابینه نشده اند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.