رییس مجلس به امریکا و ناتو: جلو روسیه را بگیرید

گزارشگر:یک شنبه 12 جدی 1395 ۱۱ جدی ۱۳۹۵

mandegar-3نماینده‌گان مجلس افغانستان از امریکا و ناتو خواسته‌اند جلو مسکو در افغانستان را بگیرند.
نماینده‌گان با اشاره به برگزاری نشست سه جانبه مسکو در غیاب دولت افغانستان، می‌گوید که امریکا و ناتو مطابق به توافقنامه امنیتی و استراتیژیک باید به کشورهای دیگر اجازه مداخله در امور افغانستان را ندهند.
عبدالروف ابراهیمی رییس مجلس نماینده‌گان که در نشست عمومی روز شنبه (۱۱جدی) این مجلس صحبت می‌کرد گفت: “امریکا و ناتو در پیمان امنیتی با افغانستان تعهداتی را دارند که بر بنیاد آن نباید به روسیه، ایران و چین اجازه مداخله در امور داخلی افغانستان را بدهند.
آقای ابراهیمی، نشست مسکو را در غیاب افغانستان، تاسف بار خواند و افزود: “طالبان دشمن مردم افغانستان و جزو گروه‌های تروریستی است، این گروه پیوسته از مردم افغانستان قربانی گرفته و می‌گیرد. روسیه، ایران و چین درحالی از این گروه حمایت می‌کنند که افغانستان در طول تاریخ با این کشورهای همسایه و منطقه بهترین مناسبات را داشته و دارد؛ در پیمان‌ امنیتی با امریکا و ناتو نیز تعهد گرفته‌ایم که افغانستان از خاک خود اجازه مداخله در امور داخلی هیچ کشوری را نمی‌دهد”.
به گفته او، نشست مسکو دور از انصاف است که در پیوند به افغانستان برگزار می‌شود ولی نماینده دولت قانونمند افغانستان در آن حضور ندارد.
او بار دیگر از حکومت افغانستان خواست که با یک دیپلماسی قوی با امریکا، ناتو و روسیه، چین و ایران وارد مذاکره شود و در خصوص آینده کشور با مسوولیت برخورد کند.
از سویی هم، برخی نماینده‌گان مجلس، امریکا را به بازی دوگانه در افغانستان متهم می‌کنند که به گفته آنان همین مساله باعث شده است که روسیه در افغانستان دخالت کند.
عبیدالله بارکزی یک عضو مجلس گفت: “امریکا در افغانستان سیاست دو رویه دارد و زمینه برای مداخله روسیه در افغانستان فراهم می‌سازد تا به جنگ افغانستان وجهه جهانی دهد”.
آقای بارکزی افزود، امریکا می‌خواهد روابط افغانستان را با کشورهای همسایه به بحران بکشد و باید جلو این سیاست امریکا گرفته شود.
غلام حسین ناصری هم در این خصوص گفت، نشست مسکو در مورد افغانستان برگزار می‌شود ولی دولت خبر ندارد، این یک مداخله آشکار است؛ پس کجا شد تعهدات امریکا در پیمان امنیت که همه برای امضای آن دست می‌زدند.
آقای ناصری با انتقاد از رهبران سیاسی کشور افزود که رهبران سیاسی کشور به جای مدیریت بحران و جلوگیری از مداخلات خارجی در افغانستان به منازعات قومی در داخل کشور دامن می زنند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.