رییس مجلس سنا: ایتلاف جمعیت، جنبش و وحدت مخالف قانون اساسی است

دوشنبه 12 سرطان 1396/

رییس مجلس سنا می گوید که ایتلاف جدید جنرال دوستم، عطا محمد نور و محمد محقق مخالف قانون اساسی است.
فضل هادی مسلم یار رییس مجلس سنا که در نشست روز یکشنبه ۱۱ سرطان این مجلس صحبت می‌کرد گفت که ایتلاف جدید در واقع ایتلاف برادران حکومتی ما است و تشکیل ایتلاف از درون نظام مناسmandegar-3ب نیست.
آقای مسلم یار افزود: “ایتلاف برای بهبود نظام حق مدنی هر شهروند است؛ اما برادرانی حکومتی ما که ایتلاف تشکیل داده اند اخلاقاً مناسب نیست و خاک انداختن در چشم مردم است؛ مشوره اخلاقی و قانونی ما به آنان این است که مخالفت و تشکیل ایتلاف از درون نظام هم از لحاظ اخلافی و هم از لحاظ قانونی درست نیست و اگر آنان اوپوزیسیون تشکیل می دهند باید از وظایف رسمی دولتی شان استعفا دهند”.
او گفت که این قسم ایتلاف‌ها مورد حمایت مردم نیست و “ما نیز آن را محکوم می کنیم”.
به گفته وی، اگر کسانی که ایتلاف جدید تشکیل داده اند می خواهند اینگونه به حکومت مشوره دهند باید در ارگ ریاست جمهوری بیایند و مشوره‌هایش را مطرح کنند نه در ترکیه.
شماری از سناتوران دیگر نیز تشکیل ایتلاف را مخالف منافع ملی افغانستان عنوان کردند؛ اما برخی سناتوران تشکیل این ایتلاف را برای بهبود نظام و تضمین وحدت مردم افغانستان سازنده خواندند.
حسن هوتک یک عضو سنا گفت: “ایتلاف سه حزب سیاسی بر علیه حکومت در حالت فعلی افغانستان که شرایط حساس است به منفعت مردم افغانستان نیست…؛ اگر نظام سقوط کند بدیل این نظام جنگ های داخلی و یا طالب و داعش خواهند بود”.
اما صفی الله هاشمی دیگر عضو سنا گفت: “باید علل ایجاد ایتلاف‌های سیاسی دیده شود، تشکیل ایتلاف برعلیه کسانی که تمامی صلاحیت ها را قبضه می کنند و اینگونه نظام را به مخاطره می اندازند، نباید جنبه قومی داده شود”.
آقای هاشمی افزود، کسانی تشکیل ایتلاف جدید را از دید اختلاف فکری می بینند و جنبه اصلاحی آن را در نظر نمی گیرند در واقع ضرر جبران ناپذیری را بر مردم افغانستان تحمیل می کنند.
اعضای مجلس سنا بر تحکیم پایه های نظام کنونی در کشور تاکید ورزیدند و یاد آور شدند که تمامی رهبران سیاسی افغانستان باید در حفظ دستآوردهای ۱۶ ساله تلاش نمایند؛ زیرا به گفته آنان دیگر بدیلی برای این نظام وجود ندارد.
جنرال عبدالرشید دوستم معاون اول ریاست جمهوری و رهبر حزب جنبش ملی، صلاح الدین ربانی سرپرست وزارت خارجه و رییس حزب جمعیت، عطامحمد نور والی بلخ و رییس اجرایی حزب جمعیت و محمد محقق معاون دوم ریاست اجریی هفته گذشته در ترکیه ایتلافی را زیر عنوان “شورای عالی ائتلاف برای نجات افغانستان” تشکیل دادند.
هدف از تشکیل این ایتلاف پایان دادن به آنچه قانون شکنی، انحصار قدرت و کارهای فراقانونی ازسوی رییس جمهور خوانده شده، عنوان شده است. در اعلامیه این ایتلاف بر آوردن اصلاحات و دادن صلاحیت های قانونی به وزرا تاکید شده است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.