رییس مجلس سنا به وزارت خارجه: سفیر روسیه را در پیوند به اظهارات کابلوف احضار کنید

گزارشگر:چهار شنبه 2 جوزا 1397 ۱ جوزا ۱۳۹۷

رییس مجلس سنا می‌گوید که اظهارات ضمیر کابلوف نماینده‌ی ویژه روسیه در امور افغانستان مبنی بر تسلط ۴۰ درصدی طالبان بر خاک افغانستان« احمقانه» است.
وی از وزارت خارجه خواست که سفیر روسیه در کابل را در پیوند به اظهارات ضمیر کابلوف، نماینده‌ی ویژه رورسیه در امور افغانستان احضار کند.
mandegar-3فضل‌هادی مسلم‌‎یار، رییس مجلس سنا روز سه شنبه در نشست این مجلس گفت که کابلوف از ۸ سال به این طرف در امور افغانستان مداخله می‌کند.
آقای مسلم‌یار گفت: «ادعای کابلوف مبنی بر تسلط طالبان بر ۴۰ درصد خاک افغانستان دروغ است و روسیه حالا از طالبان در افغانستان به نفع خود استفاده کرده و مردم افغانستان را می‌کشد.»
مسلم‌یار از وزارت خارجه خواست که سفیر روسیه در کابل را در پیوند به اظهارات کابلوف فرا خوانده و خواست‌های حکومت و مردم افغانستان را با وی شریک کند.
او با انتقاد از امریکا و ناتو گفت که به تعهدات خود در پیمان امنیتی، عمل نکرده و در برابر مداخلات روسیه آن گونه که لازم است افغانستان را همکاری نمی‌کند.
رییس مجلس سنا افزود که امریکا باید مطابق به مواد پیمان امنیتی، نیروهای امنیتی افغانستان را طوری تجهیز کند تا تجهیزات این نیروها در برابر تجهیزاتی که روسیه برای طالبان فراهم کرده، پاسخ‌گو باشد.
صفی الله هاشمی عضو کمیسیون روابط بین المللی مجلس سنا نیز اظهارات کابلوف را غیر مسوولانه و مداخله جویانه خواند.
آقای هاشمی تأکید کرد که اظهارات آقای کابلوف به معنی نقض حاکمیت ملی افغانستان است و باید وزارت خارجه واکنش جدی نشان دهد.
دو روز پیش، ضمیر کابلوف، نمایندل ویژه روسیه در امور افغانستان گفته بود که طالبان بر ۴۰ درصد خاک افغانستان تسلط دارد و امریکا باید با این گروه مذاکره کند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.