رییس کمیسیون امور زنان و حقوق بشر مجلس: طرف‌ها به حقوق انسانی غیرنظامیان بها قایل نیستند

/

کمیسیون امور زنان و حقوق بشر مجلس نماینده‌گان می‌گوید در نخستین ماه سال جدید، زنان و کودکان قربانی حملات طالبان و نیروهای افغان و ناتو شده‌اند. این کمیسیون از طرف‌های درگیر خواست تا به حیات غیرنظامیان احترام بگذارند.
با آن‌که یک ماه کامل از سال جدید خورشیدی نمی‌گذرد، اما بیش از صدتن در حوادث اخیر کشته و زخمی شده اند. فوزیه کوفی، رییس این کمیسیون روز سه شنبه در یک کنفرانس خبری در کابل گفت: «از شروع سال آمار تلفات مردم ملکی به خصوص زنان و اطفال متأسفانه سیر صعودی داشته است. حق انسانی انسان‌ها که حق حیات است نقص شده و طرف‌های درگیر به این حق بهایی نمی‌دهند».
در نخستین ماه سال ۱۳۹۲ بیش از صد غیرنظامی در ولایت‌های فراه و کنر کشته و زخمی شدند. مقام‌های امنیتی افغانستان و ناتو همواره گفته اند که طالبان از خانه‌ها و روستاها به عنوان سپر انسانی استفاده می‌کنند. آن‌ها گفته اند که طالبان می‌کوشند با پنهان شدن در خانه‌ها، بیشترین ضربه را به نیروهای داخلی و خارجی وارد کنند.
خانم کوفی گفت طرف‌های درگیر نباید از محلات زنده‌گی مردم برای حمله بر همدیگر استفاده کنند: «ما به این باور هستیم که بهای انسانی جنگ با تأسف از هر بهای دیگرش بیشتر شده است. بیشتر گروه طالبان از انسان‌ها به عنوان سپر در مراکز زندگی مردم استفاده می‌کند و این سبب شده تا تلفات غیرنظامیان بلند برود».
به باور این کمیسیون، حکومت افغانستان مسوولیت بیشتری نسبت به طالبان برای حفظ جان غیرنظامیان دارد. خانم کوفی گفت در محلاتی که طالبان از روستاها و خانه‌های مردم استفاده می‌کنند، نیروهای امنیتی حکومت و خارجی‌ها نباید دست به عمل مشابه بزنند.
او گفت در چنین مواردی نیروهای دولتی باید بیشترین تلاش‌شان را برای حفظ جان غیرنظامیان به خرج دهند. کمیسیون امور زنان مجلس می‌گوید تا زمانی که به مراکز اصلی تربیه و تجهیز تروریسم توجه نشود، تلفات غیرنظامیان همچنان ادامه خواهد یافت.
خانم کوفی گفت: «بهتر است نیروهای خارجی به محلاتی شدت جنگ را تمرکز دهند که از آن جاها حملاتی علیه دولت و مردم افغانستان سازمان دهی می‌شود. پیشنهاد ما این است که استراتژی و تاکتیک جنگ در افغانستان تغییر کند».
این کمیسیون ابراز نگرانی کرد که حقوق بشری افغان‌‍ها در هنگام جنگ، در نظر گرفته نمی‌شود. اعضای این کمیسیون هشدار دادند که بی‌توجهی به حیات انسان‌ها عقده‌های بیشتری خلق می‌کند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.