رییس کمیسیون انتقال مسوولیت‎های امنیتی: سرحـدات ما در خطر قـرار دارد

/

در آستانۀ دور چهارم انتقال مسوولیت‌های امنیتی در شمال کشور، رییس کمیسیون انتقال مسوولیت‌های امنیتی با نماینده‌گانی از ارگان‌های وزارت دفاع، وزارت داخله و ریاست عمومی امنیت ملی به مزارشریف رفته اند، تا برنامۀ انتقال مسوولیت‌های امنیتی در حوزه شمال را بررسی کنند.
داکتر اشرف غنی احمدزی عملکرد نیروهای امنیتی افغان را در اجرای وظایف‌شان در شمال کشور ستودنی خواند، اما گفت که هنوز هم تهدیدات امنیتی از خارج کشور وجود دارد.
وی گفت، برای تأمین امنیت کشور نیاز است تا نیروهای سرحدی بیشتر نیرومند شوند: «به طور دقیق باید ما بدانیم که سرحدات ما با خطر رو به رو است و این کار ضرورت دارد تا به تغییرات نیروهای پولیس ملی و پولیس سرحدی باید دقیق فکر صورت گیرد.»
هم اکنون مسوولیت‌های امنیتی بیش از هشتاد درصد بخش‌های شمال کشور به نیروهای افغان سپرده شده است.
در همین حال، والی بلخ گفت: بعد از عملی‌‍شدن برنامۀ انتقال در این ولایت، امنیت به گونۀ نسبی بهبود یافته، اما نامبرده از اینکه دولت به وعده‌های خود مبنی بر عملی کردن پروژه‌های توسعه‌یی عمل نکرده است، ابراز تأسف کرد.
استاد عطا محمد نور والی بلخ می‌گوید: باید نیروهای افغان از این بیشتر تجهیز شوند تا توانمندی تأمین امنیت را داشته باشند. وی گفت، باید در زمینۀ تعلیم و تربیه نیروهای امنیت ملی تلاش‌های زیاد صورت گیرد:
«ضرورت است که از نگاه کیفیت تعلیم و تربیه و تجهیزات لازم باید قوای مسلح ما تجهیز شوند و به خصوص نیروهای امنیت ملی بیشتر باید تجهیز شوند چرا که نامش معلوم است که امنیت ملی.»
در عین حال، داکتر اشرف غنی احمدزی رییس کمیسیون انتقال مسوولیت‌های امنیتی از تداخل وظیفه‌یی نیروهای اردوی ملی و پولیس ملی ابراز نگرانی کرد و از دولت خواست تا به این مشکل رسیده‌گی کند.
در دور چهارم انتقال مسوولیت‌های امنیتی کشور که قرار است امسال انجام شود، مسوولیت امنیت نزدیک به سی ولسوالی نُه ولایت شمال به نیروهای افغان سپرده خواهد شد که با این کار امنیت تمام شمال افغانستان به نیروهای افغان سپرده می شود.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.