رییس کمیسیون حقوق بشر: اعتبار ما پایین می‌آید

20 قوس 1392/

رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان می‌گوید اعتبار این کمیسون به دلیل ملاحظاتی که وجود دارد، احتمالاً یک درجه پایین خواهد آمد. گزینش کمیشنران و کمبود زنان در این کمیسیون دلایل اصلی این سقوط اعتبار خوانده شده است.
در دوازه سال اخیر، کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در میان کشورهای آسیا پاسیفیک از نگاه اعتبار در ردیف «A» قرار داشت.mandegar.4
«کمیته بین المللی هماهنگی نهادهای ملی حقوق بشر» یا «آی سی سی» هر پنج سال کمیسیون‌های ملی حقوق بشر را بررسی می‌کنند. این کمیته در بررسی خود تشخیص می دهد که کمیسیون های ملی تا چه اندازه اصول نامه پاریس را رعایت کرده اند و بر همین اساس آنها را رده بندی می کند.
سیما سمر، رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان روز سه شنبه (۱۹ قوس/ ۱۰ دسمبر) به مناسبت روز جهانی حقوق بشر در محفلی در کابل گفت: «چند مساله را انتقاد کرده اند، یکی از مسایل تقرر کمیشنران جدید در کمیسیون است. مسالۀ دوم عدم پرداخت پول کافی از طرف حکومت به کمیسیون است. انتقاد سوم این است که تعداد زنانی که در کمیسیون کار می‎‌کنند، کم است».
خانم سمر گفت که تعداد نگه‌بانان و راننده‌گان کمیسیون مستقل حقوق بشر فوق‎العاده زیاد است و در این دو پست زنان کمتر و یا اصلا کار نمی‌کنند.
نهادها و فعالان حقوق بشر افغانستان در هنگام گزینش کمیشنران جدید کمیسیون مستقل حقوق بشر انتقاد داشتند. انتقاد اصلی این است که براساس اصولنامه پاریس، باید کمیشنران کمیسیون حقوق بشر افرادی باشند که در این عرصه تحصیل کرده و تجارب کافی کسب کرده باشند.
خانم سمر در این مورد گفت: «کمیسیون‌های ملی حقوق بشر براساس اصولنامه پاریس باید کار کنند، تقرری که از طرف رییس جمهور صورت گرفت، متاسفانه مطابق اصولنامه پاریس نیست. به این دلیل احتمالا درجه ای را از دست می دهیم».
خودداری از نشر گزارش ترسیم منازعه
کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان یک گزارش ملی را زیر نام «ترسیم منازعه» تهیه کرده و در آن تمام قضایای نقض حقوق بشری در سه دهه اخیر مستند شده اند، اما این گزارش هنوز نشر نشده است.
مسوولان این کمیسیون می‌گویند صلاحیت و وظیفه نشر این گزارش مربوط به حکومت است و کمیسیون‌های ملی حقوق بشر تنها مسوولیت تهیه چنین گزارش ها را دارند.
خانم سمر گفت: «تطبیق عدالت وظیفه بی‌قید و شرط حکومت‌ها است. متاسفانه نهادهای دولتی افغانستان هنوز در وضعیتی قرار ندارند که با جرایم جنگی و جرایم ضد بشری در افغانستان برخورد کنند».

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.