رییس کمیسیون حقوق بشر: محاکم صحرایی افزایش می‌یابد

۱۹ حوت ۱۳۹۶

mandegar-3رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر کشور از وضعیت بد زنان در افغانستان ابراز نگرانی کرده می‌گوید که خشونت علیه زنان ۱۱٫۳ درصد افزایش یافته است.
داکتر سیما سمر رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر، روز شنبه (۱۹ حوت) در یک نشست خبری درباره وضعیت زنان افغان معلومات داد.
رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر از وضعیت بد زنان در افغانستان ابراز نگرانی کرده می‌گوید که زنان در افغانستان به انواع خشونت‌ها روبرو بوده و این ارقام در سال جاری افزایش یافته است.
خانم سمر گفت:» این سروی در سال ۱۳۹۶ انجام شده و ۱۵۳۰ نفر مصاحبه شده است. از این میان، ۱۳۰۷ نفر تاکید کرده و گفته که به یک شکلی مورد اذیت قرارگرفته اند. نحوی آزار و اذیت فرق می‌کند. فکر کنید که ۸۵٫۴ فیصد خانم‌ها که در این سروی سهم گرفته اند مورد آزار و اذیت شده اند و این خود تکان دهنده است».
وی تاکید کرد که دادخواهی و ثبت شکایات زنان دلیل اصلی نشان دادن افزایش خشونت علیه زنان است. او بیان داشت:» در این سال، ۴۳۴۰ نوع خشونت صورت گرفته است و ثبت شده است. این خشونت‌ها را گفته نمی‌توانیم که میزان خشونت‌ها بالاتر از این است. تعداد افرادی که به کمیسیون ۲۰۴۶ نفر است که در کمیسیون مراجعه کرده و شاکی آمده است و نوع خشونت ها متفاوت است که مثلا یک نفر با چندین نوع خشونت مواجه. کسانی که در کمیسیون مراجعه کرده اند نسبت به سال گذشته، ۱۱٫۷ فیصد افزایش را نشان میدهد. این کسانی هستند که دسترسی به کمیسیون دارند و در شهرها زندگی می کنند».
رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر از بهر موجودیت محکمه‌های صحرای نیز ابراز نگرانی کرده می‌گوید که موجودیت محکمه‌های صحرایی عدم حاکمیت قانون را نشان می‌دهد.
وی گفت:»مساله محاکم صحرایی است که کمیسیون تشویش دارد که میزان محاکم صحرایی به جای کاهش یافتن، بلند می‌رود. این نشان می‌دهد که قانون حاکمیت ندارد. البته در سال گذشته ۱۲ نفر زن و مرد، کشته شدند سه نفر مجروح شدند. در تمام دوازده قضیه ای که به قتل رسیده اند، تنها در قضیه چابهار که در این اوخر رخ داده و عاملین آن بازداشت شده است ولی اکثریت آن ها بازداشت نشده است».
رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر تاکید می‌کند که بیش از ۹۰ درصد خشونت علیه زنان، از سوی اعضای فامیل آنان صورت می‌گیرد. خانم سمر می‌گوید تا زمانی‌که زنان در خانه‌های شان مصوون نباشند، مصوونیت آنان در جاهای دیگر ممکن نیست.
موجودیت خشونت علیه زنان در روستاهای افغانستان نیز از دیگر نگرانی‌های کمیسیون حقوق بشر است.
رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر می‌گوید که در سال گذشته ۲۲۲۵ قضیه خشونت علیه زنان در روستاهای افغانستان به ثبت رسیده است. خانم سمر بر ختم خشونت علیه زنان تاکید کرده و از حکومت می‌خواهد که زمینه‌های زدودن فقر، انکشاف در افغانستان را فراهم نماید.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.