زاخیوال: ۲۰۱۷، سال پایان سردی روابط افغانستان و پاکستان خواهد بود

۲۹ حمل ۱۳۹۶

عمر زاخیلوال، سفیر افغانستان در پاکستان، سال ۲۰۱۷ را سال پایان سردی روابط دو کشور می‌خواند و می‌گوید که امسال دو کشور همسایه به سمت روابط گرم و دوستانه گام برخواهند داشت.
عمر زاخیلوال تنش‌های مرزی میان دو کشور را به سود هیچ یک از طرفین ندانست و گفته است که این تنش‌ها باعث ورود خسارات زیادی به تجارت میان دو کشور شده است، به طوری که حجم تجارت میان پاکستان و افغانستان از پنج میلیارد دالر در پنج‌سال اخیر، به یک و نیم میلیارد دالر کاهش یافته است.
به دنبال وخامت اوضاع امنیتی در افغانستان و پاکستان و اتهام‌هایی که دو طرف پیرامون حمایت از هراس‌افگنی بر یک‌دیگر وارد کرده‌اند، پاکستان در ماه دلو سال گذشته و به مدت بیش از یک ماه، مرزهای خود را به روی افغانستان بست و حملات موشکی این کشور بر مناطق شرقی کشور ادامه دارد.
این در حالی است که قرار است یک هیأت پارلمانی از پاکستان، در روزهای آینده از افغانستان دیدار کند.
زاخیوال خواستار تبادل هیأت‌های سیاسی، بازرگانی، اقتصادی و پارلمانی بیشتری میان دو کشور شده و گفته است: افزایش تبادل این گونه هیأت‌ها، به روند بهبود روابط دوجانبه کمک می‌کند.
آقای زاخیلوال از پاکستان خواست تا نسبت به مهار مخالفین مسلحی که آزادانه در خاک پاکستان حضور دارند و در برابر افغانستان دست به فعالیت‌های تروریستی می‌زنند، اقدام جدی انجام دهد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.