زلمی خلیل‌زاد: اوباما نیروها را در افغانستان کم نکند

دوشنبه 27 میزان 1394/

mnandegar-3زلمی خلیل‌زاد سفیر سابق امریکا در کابل، به اوباما توصیه کرد تا سیاست خارجه خود را بر حفظ نیروها در افغانستان پس از پایان دور دوم ریاست‌جمهوری‌اش تطبیق سازد.
او در مصاحبه‎یی گفت: در مورد افغانستان فکر می‌کنم که تصمیم اوباما برای صرف‌نظر کردن از تعهد اولیه‌اش و خروج تمامی نیروهای امریکایی از افغانستان تا پایان سال ۲۰۱۶ میلادی، حفظ نیروها در این کشور و اینکه اجازه دهد رییس‌جمهور آتی امریکا درخصوص اینکه خروج این نیروها از افغانستان را پیش برده یا خیر، منطبق با شرایط منطقه صورت گرفته است.
با این حال خلیل زاد افزود: البته ترجیح می‌دادم رییس‌جمهور تعداد نیروهای مستقر در افغانستان را از ۹۸۰۰ به ۵۵۰۰ تن تا پایان سال ۲۰۱۶ میلادی کاهش ندهد.
وی ادامه داد: فکر می‌کنم اصلاح سیاست امریکا درخصوص افغانستان معقولانه و محتاطان بوده اگرچه به نظر من باید تعداد بیشتری نیرو نسبت به آنچه که اوباما تصمیم گرفته در افغانستان نگه داریم. اوباما می‌خواهد تعداد نیروها را کمتر از ۶۰۰۰ تن نگه دارد. گزینه نظامی ترجیحی حفظ تعداد کنونی نیروها یعنی ۹۸۰۰ تن است اما فکر می‌کنم اساساً اوباما تصمیم درست را اتخاذ کرده است.
اما به طور کلی خلیل زاد نسبت به وضعیت افغانستان خوش بین است و می‌گوید، امریکا می‌تواند تروریست‌ها را با کمتر از ۱۰ هزار نیرو از افغانستان دور نگه دارد.
سفیر سابق امریکا در سازمان ملل همچنان معتقد است، رییس‌جمهوری روسیه از ضعف همتای امریکایی‌اش در عرصه جهانی به نفع خود استفاده می‌کند.
به گزارش وب‌سایت هیل، زلمی خلیل‌زاد گفت: ولادیمیر پوتین، رییس‌ جمهوری روسیه از ضعف باراک اوباما، همتای امریکایی‌اش به نفع خود استفاده می‌کند. پوتین می‌خواهد نشان دهد که برای حل مشکل خاورمیانه باید با روسیه همکاری کنید و اینکه امریکا یک قدرت در حال محو شدن است در حالی که روسیه قدرتی در حال خیزش است.
خلیل زاد که به عنوان مشاور سیاست خارجه جورج بوش، رییس‌جمهور سابق امریکا خدمت کرده، مدعی شد: پوتین در قدرت نظامی روسیه اغراق می‌کند تا بر ضعف‌های اقتصادی و فرهنگی سرپوش گذاشته و آن را کشوری خطرناک جلوه دهد.
وی ادامه داد: ما باید با حمایت از گروه‌هایی که از غرب طرفداری می‌کنند، با فعالیت بیشتر در مقابله با داعش، با افزایش کمک‌های بشردوستانه و افزایش دانایی و خرد خودمان، در مقابل روسیه در سوریه مقاومت کنیم. اما به طور همزمان روسیه بازیگری است که نمی‌توانید آن را در حال حاضر از سازش بالقوه درگیری‌های سوریه کنار بگذارید.

اشتراک گذاري با دوستان :