زمینۀ سفر به طالبانِ زیر تحریم مهیا می‌شود

/

شورای امنیت سازمان ملل روز دوشنبه اقدامات جزایی‌اش را علیه طالبان تجدید کرد، اما تغییراتی در آن اعمال نمود تا به آن‌هایی در فهرست سیاه کمک کند که برای مذاکرات صلح به خارج از افغانستان سفر می‌کنند.
۱۳۲ فرد و چهار سازمان شامل فهرست کنونی تحریم‌های سازمان ملل هستند. دیپلمات‌ها امیدوارند که موافقت در موارد استثنایی به سفر برخی از این افراد بتواند به پیشبرد صلح و آشتی کمک کند. مذاکرات صلح با توجه به این که نیروهای خارجی افغانستان را در سال ۲۰۱۴ ترک می‌کنند، پیوسته مهمتر می‌شود.
این قطعنامه شورای امنیت «از حکومت افغانستان دعوت می‌کند که در هماهنگی نزدیک با شورای عالی صلح، نام‌های اشخاصی را که برای آن‌ها سهولت‌های استثنایی سفر در نظر گرفته شده، برای بررسی به کمیته تحریم‌های شورای امنیت ارایه کند». براین اساس باید مکان‌هایی‌که این اشخاص برای حمایت از صلح و آشتی به آنجا سفر می‌کنند، مشخص باشد.
همچنین کمیته اقدامات جزایی شورای امنیت درخواست می‌کند که مسافران شماره پاسپورت، هدف و مدت زمان سفرشان را به آن‌ها اطلاع دهند که نباید از نُه ماه بیشتر باشد.
مارک لیال، سفیر بریتانیا در سازمان ملل گفت که این قطعنامه، که با حمایت ایالات متحده تصویب شد، با درج موارد استثنایی «ممنوعیت سفر طالبان را کارآمدتر و انعطاف پذیرتر ساخته و به این ترتیب به اهداف صلح و روند آشتی کمک می‌کند که در طول دو سال آینده بر اهمیتش پیوسته افزوده می‌شود». او در یک بیانیه افزود: «در عین حال کمیته بهتر می‌تواند بر قضایا نظارت داشته و چارچوب را برای همکاری نزدیک تر میان حکومت افغانستان و کمیته اقدامات جزایی شورای امنیت تعیین کند».
با نظارت یک نهاد پژوهشی یا تینک تانک فرانسوی، دو مقام ارشد طالبان در این هفته برای گفت‌وگوهای غیررسمی با حکومت و دیگر نیروهای مخالف به شمول ایتلاف شمال، گردهم می‌آیند. این دیدارها در یک مکان نامعلوم در حومه شهر پاریس برگزار می‌شوند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.