زنان زندانی: جرم ما سنگین تر از زندانیان طالبان نیست

گزارشگر:1 دلو 1392 ۳۰ جدی ۱۳۹۲

mandegar-3صدای داد و فریاد زنان زندانی از اتاق‌های زندان بلند است. آن‌ها می‌گویند جرم شان به مراتب سبک تر از زندانیان طالبان در بگرام است که اخیرا از سوی حکومت رها شدند.
پس از آن که حکومت افغانستان ۶۵۰ زندانی طالبان را از زندان بگرام رها کرد، شماری از زندانیان زن در زندان بادام باغ کابل دست به اعتصاب غذایی زدند.
به زندانیان زن اجازه داده نشد که با خبرنگاران مصاحبه کنند، این زندانیان در هنگام سخنرانی مقام‌ها، فریاد سر می‌دهند و اعتراض می‌کنند: «از زندانی‌های بگرام کرده هم بالاتر هستیم؟ نیستیم. ما بازهم اعتصاب می‌کنیم و همه اتاق‌ها را آتش می‌زنیم.»
این زنان زندانی می‌گویند اتهام‌هایی که علیه زندانیان طالبان در بگرام وجود داشت، به مراتب سنگین تر از اتهام زنان زندانی است ولی حکومت به‌جای این که زنان را عفو کند، طالبان را از زندان رها می‌کند.
ضیا گل یک زندانی می‌گوید جای کافی در زندان وجود ندارد. این زندانی نگران دو کودکش است که با او یکجا در زندان بزرگ می‌شوند و به خدمات آموزشی دسترسی ندارند: «شش سال زندان را چگونه این جا بگذرانم؟ شش اولادم به دشت مانده، تشناب‌ها پر از زندانی است. حکومت بیاید و بازخواست کند، نوکری والان با ما بدرفتاری می‌کنند.»
این زندانی می‌گوید به دوسیه‌های زندانیان رسیده‌گی نمی‌شود: «آمره ما با ما همکاری نمی کند. ما می پرسیم که دوسیه های ما به کجا رسید اما می گویند ما خبر نداریم. این چگونه قانون است؟»
اما مسوولان زندان می‌گویند تمامی سهولت‌ها و امکانات در اختیار زندانیان گذاشته شده و آن ها مشکل خاصی ندارند.
زندانیان زن می‌خواهند صدای‌شان را از طریق خبرنگاران به گوش حکومت، جامعه جهانی و مردم برسانند اما مسوولان زندان مانع آن‌ها می‌شود.
عفو رییس‌جمهور
در همین حال، رییس جمهور کرزی به مناسبت میلاد حضرت محمد ص، طی فرمانی ۱۹ تن از زندانیان زن را مورد عفو و تخفیف قرار داده است. از جمله ۱۹ نفر دو زندانی از زندان رها می‌شوند و مدت زندان ۱۷ زندانی دیگر براساس این حکم، کوتاه تر شده است.
عزیز احمد سرباز، رییس کمیسیون تطبیق فرمان رییس‌جمهور در محفلی که روز دوشنبه ۳۰ جدی ۱۳۹۲ در زندان زنانه بادام باغ تدویر شده بود گفت: «ما امروز به‌خاطر فرمان در محبس اناثیه داریم که جمعاً ۱۹ نفر شامل رهایی و تخفیف است که دو نفر قابل رهایی و ۱۷ نفر قابل تخفیف دانسته شده است.»
کودکان زنان زندانی نیز همراه با مادران شان در این جا زندانی هستند. آن‌ها گناهی ندارند اما به دلیل زندانی بودن مادران شان مجبور اند دوران کودکی را در فضای نامساعد زندان سپری کنند.
در مجموع ۲۳۰ زن در زندان زنانه بادام باغ زندانی هستند و ۷۰ کودک نیز با مادران شان یک جا در این زندان به سر می‌برند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.