زنده‌گی رقت‌بارِ کودکان در تابلوهای نقاشی

/

نمایشگاه نقاشی بنی آدم به منظور حمایت از کودکان خیابانی توسط شماری از هنرمندان جوان در ولایت هرات برگزار شد. در این نمایشگاه ۶۸ اثر واقعی و عصری چون طبیعت، چهره‌ها و بناها از ۱۲ دختر و پسر جوان به نمایش گذاشته شد.
نوید مروی، یکی از مسوولان برگزاری این نمایشگاه، کمک به کودکان خیابانی و به تصویر کشیدن زنده‌گی روزمرۀ آنان را هدف خلقت آثارشان می‌خواند. او می‌گوید که اگر تابلویی از این نمایشگاه فروخته می‌شود، سود آن به کودکان خیابانی می‌رسد.
به باور هنرمندان شامل این نمایشگاه، کار یک نقاش به مثابه فرزندش می‌باشد که اکنون، آنان تصمیم گرفته اند با فروش کارهای‌شان جان کودکان خیابانی را حفظ کنند.
جمیله پژمان یکی از این هنرمندان جوان به رادیو آشنا صدای امریکا گفت که نشان دادن چهرۀ دیگر افغانستان که زنده‌گی و فرهنگ کهن مردم می باشد، یکی دیگر از اهداف این نمایشگاه است.
پژمان می‌گوید: «پیش از برگزاری این نمایشگاه، همه کارهای ارایه شده خشک بود، ولی ما با تنوع رنگ و تکنیکی که بکار برده ایم و بازتاب هنر و فرهنگ جدید از طریق هنر خود به تمام کشورها نشان می‌دهیم که افغانستان تنها مهد جنگ نیست بلکه مهد صلح و امنیت و آبادی نیز هست».
شماری از بازدید کننده‌گان این نمایشگاه نیز آثار ارایه شده را در نوع خود بی‌نظیر خوانده و آنرا گونه‌یی از اطلاع‌رسانی فرهنگی به مردم می‌خوانند. به گفتۀ شماری از بازدید کننده‌گان برگزاری چنین نمایشگاه‌ها می تواند هم افغان‌ها و علاقمندان خارجی را از مشکلات افغان‌ها آگاه سازد.
تانیا اعظمی دختری که هفت اثر عصری را در این نمایشگاه در دید مردم قرار داده است، از نهادهای دولتی می خواهد تا با حمایت از هنرمندان جوان زمینه برگزاری چنین نمایشگاه ها را در سایر ولایات افغانستان فراهم سازد.
تانیا می گوید « بزرگترین آرزوی ما اینست که یک روز کارهای ما آنقدر گسترش پیدا کند که بتوانیم آنرا در ولایات افغانستان و بعد به کشورهای منطقه به نمایش بگذاریم و آن زمان می توانیم با قوت بیشتر قلبی دست به خلق سبک های جدید تر بزنیم».
نمایشگاه نقاشی بنی آدم، نخستین نمایشگاه آثار هنری به حمایت از کودکان خیابانی در هرات است که برای مدت ۹ روز به روی بازدیدکنندگان باز می باشد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.