زن ۱۰۶ ساله افغانی با خطر اخراج از سویدن روبرو است

/

یک زن ۱۰۶ ساله افغانی که راه پرخطری را از میان دشت‌ها و کوه‌ها تا اروپا پیموده است، با خطر اخراج از سویدن مواجه است. مقامات می‌گویند که درخواست پناهنده‌گی این زن رد شده و مسن بودن دلیلی برای اعطای حق پناهنده‌گی نیست.
mandegar-3“بی بی حال ازبکی” به شدت ناتوان است و نمی‌تواند به راحتی سخن بگوید. او با پسر و نواسه‌هایش راه طولانی را از طریق کوه‌ها، بیابان‌ها و جنگلات پیموده است تا به سویدن رسیده است. حالا پرونده او از سوی مقامات مهاجرت سویدن رد شده است.
این خانواده در سال ۲۰۱۵ همراه با موج بزرگ مهاجرت از کشورهای سوریه، افغانستان، عراق و دیگر مناطق، به اروپا آمدند. آنها پای پیاده و گاهی با قطار مسیر بالقان را سپری کردند و سرانجام به سویدن رسیدند.
حالا دو سال بعد، این زن با ۱۱ عضو فامیلش در قریه کوچک “هووا” در مرکز سویدن زندگی می‌کند. نامه رد پناهندگی او در ماه رمضان رسید اما اعضای خانواده از گفتن آن خودداری کردند. اما نهایتاً او از ناراحتی نواسه‌هایش شکاک می‌شود. محمد ازبکی، نواسه ۲۲ ساله این زن می‌گوید: «خواهرانم گریه می‌کردند». او توضیح می‌دهد: «مادرکلانم پرسان کرد که چرا گریه می‌کنید».
اعضای خانواده می‌گویند که از وقتی که او از رد پناهندگی خود مطلع شد، وضعیت صحی‌اش رو به وخامت گذاشته است و از بیماری دیابت یا شکر رنج می‌برد.
آژانس مهاجرت سویدن” در بیانیه‌ای به خبرگزاری اسوشیتدپرس، خبر رد پناهدگی این زن را تایید کرده است. این آژانس گفته است که “در ارتباط با این دوسیه، تصمیم اخراج گرفته شده است”. این اداره توضیح داده است: «در کل، سن بالا دلیل کافی برای اعطای پناهنده‌گی نمی‌تواند باشد».
در سویدن پناهجویانی که دوسیه آنها رد شده است، می‌توانند تا سه بار درخواست تجدید نظر بدهند. این روند زمان بر و طولانی است. درخواست های دیگر اعضای خانواده در مراحل مختلف تجدید نظر قرار دارد.
به نظر می‌رسد که برای مقامات سویدن مهم نیست که این خانواده از رنج و بدبختی در کشور خود، گریخته اند. بسیاری از کشورهای اروپایی درخواست پناهندگی افغان هایی را رد می کنند که از مناطق به اصطلاح امن افغانستان هستند.
سنا وستین، رییس “شبکه گروه های حامی پناهجویان” می گوید: «دلیلی که اداره مهاجرت عنوان می کند این است که افغانستان زیاد ناامن نیست». خانم وستین می گوید که بیشتر شهرهای بزرگ که به عنوان مناطق امن درج شده اند، در حال حاضر امن نیستند.
این خانواده پیش از این که به سویدن سفر کند، به مدت هشت سال به طور غیرقانونی در ایران زندگی کرده اند. آنها افغانستان را به خاطر جنگ و ناامنی ترک کرده بودند، اما محمد ازبکی می گوید بسیار دشوار است که ثبوت کنند خانواده آنها در صورت بازگشت به افغانستان با تهدید و دشمن مشخصی مواجه می شوند.
او با اشاره به این که طالبان، مهاجمان انتحاری و گروه تروریستی “دولت اسلامی” خطرات احتمالی هستند، می گوید: «اگر می دانستم که چه کسی دشمن است، من از آنها فرار می کردم».
محمد، نواسه این زن ۱۰۶ ساله می گوید: «مادرکلان ما نمی تواند درست صحبت کند. او هذیان می گوید». او می گوید: «مادرکلان می گوید که آنها می آیند و ما را می کشند، ما باید فرار کنیم».

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.