زورگویی در روند توزیع شناسنامه‌ها و نگرانی از تقلب گسترده در انتخابات

گزارشگر:شنبه 22 ثور 1397 ۲۱ ثور ۱۳۹۷

نمایندگان غور و فراه از قلدوری برخی زورمندان محلی در توزیع شناسنامه‌های ورقی در ولایت‌های شان ابراز نگرانی کرده و تاکید دارند که با این وجود تقلب گسترده در انتخابات آینده صورت خواهد گرفت.
به گزارش خبرگزاری جمهور؛ این نمایندگان می‌گویند که اداره‌های محلی توزیع شناسنامه‌های ورقی نیز در این موضوع دخیل اند و آنان زمینه را برای زورگویان فراهم می‌سازند.
داود غفاری نماینده مردم غور در مجلس سنا در این مورد گفت: «اداره توزیع شناسنامه‌ها به فرمایش یکی از بزرگان ۱۰ هزار تذکره ورقی را در یک ولسوالی مشخص ولایت غور فرستاده است تا به مردم توزیع کند؛ اما در دیگر ولسوالی‌های این ولایت فورم تذکره کمبودی کرده است.»
آقای غفاری افزود که در ولسوالی‌های دیگر این ولایت مردم هفته‌ها منتظر می مانند تا شناسنامه دریافت کنند.
او تاکید کرد که مسوولان اداره شناسنامه‌های ورقی خود اینگونه زمینه تقلب گسترده را در انتخابات آینده فراهم می‌سازند.
از سوی هم، عثمانی فراهی نماینده مردم فراه نیز می‌گوید که یک تعداد زورمندان با قلدوری به مراکز توزیع شناسنامه‌ها در ولایت فراه داخل شده و هرکدام چندین شناسنامه را به نام‌های مختلف دریافت کرده و در انتخابات از آن به نفع کاندید دلخواه شان، استفاده کنند.
آقای فراهی تاکید کرد که با این وضعیت انتخابات آینده پر از تقلب خواهد بود و مشروعیت خود را از همین اکنون از دست داده است.
او از حکومت خواست که باید جلو کارهای غیر قانونی و مداخله زورمندان و قلدوران محلی در روند توزیع شناسنامه‌ها و ثبت نام رای دهندگان را بگیرند وگرنه آنان مملکت را به بحران می‌کشانند.
این در حالی است که در برخی مناطق دیگرکشور نیز ادعاهای مبنی بر دخالت زورمندان در روند توزیع شناسنامه‌های ورقی و ثبت نام رای دهندگان مطرح شده است.
کمیسیون انتخابات نیز به مداخله زورمندان محلی در برخی ولایت‌ها اعتراف کرده است.
باوجودیکه رییس جمهور غنی در جلوگیری از دخالت زورمندان محلی در روندهای انتخاباتی تاکید کرده؛ اما گفته می‌شود حکومت تا هنوز عملاً در این امر موفق نبوده است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.