سازمان عفو بین‌الملل و ریاست جمهوری افغانستان: طالبان در کندز دست به کشتارجمعی، تجاوز گروهی و چپاول دارایی عامه زده اند

شنبه 11 میزان 1394/

سازمان عفو بین الملل با انتشار گزارشی اعلام کرد که کشتار دسته جمعی، تجاوز گروهی و جست‌وجوی خانه به خانه طالبان در جریان حمله به شهر کندز، باعث ایجاد ترس و وحشت در میان مردم این شهر شده است.
سازمان عفو بین الملل در گزارش خود که روز جمعه منتشر شد، با شماری از افرادی که موفق شده اند در آغاز حمله به کندز از این شهر فرار کنند، mnandegar-3گفت‌و‌گو کرده است.
بر اساس این گزارش، آماری دلخراش به دست این سازمان رسیده که حاکی از حاکمیت وحشت و ترور در کندز، پس از حمله طالبان به این شهر و تصرف آن، حکایت دارد.
عفو بین الملل از گزارش‌های موثق کشتار و به کارگیری روش‌های ایجاد ترس در برابر غیرنظامیان خبر داده و نوشته است: مقام‌های دولت افغانستان باید هرچه زودتر برای حفظ جان غیرنظامیان در مناطقی که جنگ قریب الوقوع به نظر می‌رسد، دست به کار شوند.
دامنیک میدلی، سخنگوی سازمان ملل در افغانستان نیز با انتشار اطلاعیه‌یی اعلام کرده است: «بان کی مون دبیرکل این سازمان، حمله روز دوشنبه طالبان به شهر کندز را محکوم می‌کند و حمله به غیرنظامیان و تأسیسات غیر نظامی، نقض آشکار حقوق بشر و حقوق بشردوستانه بین المللی است.»
گروه طالبان بامداد دوشنبه از چهار طرف به شهر کندز حمله کرد و در مدت کم تر از یک روز توانست کنترل اغلب نقاط این شهر و مناطقی از اطراف آن را تصرف کند.
شاهدان گفته اند که پس از ورود طالبان به شهر کندز، شاهد آتش زدن ساختمان های دولتی در این شهر و غارت مغازه ها و اموال مردم و کشتن دها تن بوده اند.
محمد اشرف غنی رییس جمهوری افغانستان، روز سه شنبه یک روز پس از گذشت حمله طالبان به شهر کندز همراه با وزیران داخله و دفاع در یک نشست خبری در کاخ ریاست جمهوری به خبرنگاران گفت که کندز در کنترل دولت است.
در این حال وزارت داخله افغانستان اعلام کرد که هنوز درگیری‌ها میان ارتش و نیروهای امنیتی با طالبان در برخی از نقاط شهر کندز جریان دارد.
برخی منابع غیر رسمی گفته اند که طالبان از روز دوشنبه دست کم دو بار پس از عقب راندن، بار دیگر حملاتی را به کندز یا شهرهای دیگر این ولایت صورت داده اند.
آبا وجود اینکه مقام دولتی از عقب راندن طالبان از کندز خبر می‌دهند، اما شاهدان عینی در تماس تلفنی با بسته‌گان خود در کابل گفته اند که هنوز هم درگیری‌ها در بخش‌هایی از کندز جربان دارد و ارتش افغانستان به دنبال تسلط بر تمامی بخش‌های این شهر است.
بر اساس گفته‌های شاهدانی که با خویشاوندان خود ارتباط تلفنی برقرار کرده اند، عده‌یی از زخمی‌های غیرنظامی تا روز پنجشنبه هنوز در خانه‌های خود مخفی شده بودند و از ترس طالبان، از خانه بیرون نمی‌آمدند.
سازمان ملل با نکوهش حمله به شهر کندز گفته است که حمله به غیر نظامیان و تسهیلات غیرنظامیان نقض آشکار حقوق بین المللی بشر است.
در همین حال کمیته بین‌المللی صلیب سرخ ضمن ابراز نگرانی از کمبود تجهیزات پزشکی در قندوز از طرفین جنگ خواست تا امنیت شهروندان را به خطر نینداخته و راه را برای ارائه کمک‌های انسان دوستانه باز نگه دارند.
در حالی که درگیری‌ها در قندوز و دیگر ولایت های شمال کشور همچنان ادامه دارد، کمیته بین‌المللی صلیب سرخ با انتشار بیانیه‌یی در سایت خود از وضعیت غیرنظامیان و کمبود تجهیزات پزشکی در بیمارستان‌های این شهر ابراز نگرانی کرد.
جنرال نیکلامارتی رییس کمیته صلیب سرخ، گفت: در حال حاظر اولویت اصلی ما تامین امنیت شهروندان افغانستانی و نیز تهیه تجهیزات پزشکی ضروری برای بیمارستان‌های قندوز است.
وی افزود: اوضاع مردم افغانستان به دلیل افزایش خشونت‌ها، افزایش تلفات غیرنظامیان و نقض مکرر حقوق بشردوستانه رو به وخامت است.
ریاست جمهوری افغانستان نیز در اعلامیه‎یی گفته است که بررسی مقدماتی از شهر کندز نشان می‌دهد که طالبان و همکاران تروریست‌شان بر علاوۀ این‌که رعب و ترس را در میان شهریان کندز ایجاد کردند، به کشتار غیر قضایی و خودسرانه افراد ملکی و نظامی و شهریان کندز و همچنان شکنجه، آزار و اذیت آنها دست زده اند.
در این خبرنامه آمده است: «طالبان بر نوامیس و عزت مردم تجاوز کردند، زندانیانی را از بند رها نمودند که اکثر آنها به قتل و تجاوز به مال و عزت مردم محکوم بودند. آنها به غارت اموال مردم و دارایی‌های دولتی دست زدند، تعداد از ساختمان‌های دولتی از جمله رادیو و تلویزیون و نهادهای تعلیمی و تحصیلی را به آتش کشیدند و تجارت و داد و ستد مردم ولایت کندز را شدیداً صدمه رسانیدند.»
براساس خبرنامۀ ارگ، همچنان آنان اموال و دارایی‌های دفاتر ملل متحد و سایر موسسات غیر حکومتی، قونسلگری‌ها و نماینده‌گی‌های کشورهای خارجی را به یغما بردند.
ریاست‌جمهوری گفته است که این اعمال همانگونه که سازمان عفو بین‌الملل در اعلامیه اخیر خود به آن اشاره کرده است، در جریان جنگ‌های مسلحانه و به اساس قوانین بشردوستانه بین المللی به عنوان جرایم علیه بشریت شناخته می‌شود.
براساس خبرنامۀ ارگ، حکومت جمهوری اسلامی افغانستان مصمم است که عاملین این جنایت را مورد پیگرد قانونی قرار دهد، به همین منظور کمیسیون ملکی را توظیف می‌کند تا خسارات ناشی از حضور طالبان در شهر کندز و جنایاتی را که آنان در این مدت مرتکب شده اند، بررسی نموده، میزان خسارات را تشخیص نماید و عاملین آن را شناسایی و به پنجه قانون بسپارد.

اشتراک گذاري با دوستان :