سازمان ملل:‌ سوءاستفاده از کودکان در جنگ افغانستان ادامه دارد

۱۹ قوس ۱۳۹۸

هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) در گزارشی اعلام کرد کودکان در افغانستان همچنان در معرض استخدام و سوءاستفاده‌ طرف‌های درگیر در جنگ و خشونت جنسی قرار می‌گیرند.
سازمان ملل به مناسبت روز جهانی حقوق بشر در گزارشی اعلام کرد که کودکان افغانستانی از تأثیرات منفی حملات بر مدارس، بیمارستان‌ها و انفجار، رنج می‌برند.
بر اساس این گزارش، با وجود آنکه در سال‌های اخیر پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌یی در بخش دسترسی به خدمات بهداشتی و آموزش و پرورش دختران و پسران در افغانستان صورت گرفته است، اما هنوز هم میلیون‌ها کودک در این کشور از حقوق اساسی‌ از جمله حق زندگی، بهداشت، آموزش، تفریح و… محروم‌ هستند.
یوناما همچنین تاکید کرد که به‌منظور حمایت از اجرای قوانین بین‌المللی حقوق بشری افغانستان، چارچوب قانون اساسی و قوانین مرتبط ملی، به کار خود با نهادهای افغانستان از جمله کمیسیون مستقل حقوق بشر ادامه می‌دهد.
در همین حال، فیونا فریزر، رییس بخش حقوق بشر یوناما و نمایندۀ عالی حقوق بشر در سازمان ملل در این باره گفت که توجه به قربانیان خشونت‌های حقوق بشری خصوصا کودکان باید در صدر اولویت‌ها برای نهادهای افغانستان قرار گیرد، زیرا عدم وجود پاسخ‌گویی زمینه را برای معافیت از مجازات و سوءاستفاده ناقضان حقوق بشر فراهم می‌کند.
به گفتۀ او، حفاظت از کودکان، زنان و دیگر گروه‌های آسیب‌پذیر باید در مرکز هر استراتژی ملی حفاظت از حقوق بشر قرار گیرد.

mandegar

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.