سازمان ملل: طالبان شبیه به تبهکاران عمل می‌کنند

چهار شنبه 22 دلو 1393/

کارشناسان سازمان ملل اعلام کردند، طالبان بیشتر شبیه به تبهکاران عمل می‌کند.
به گزارش خبرگزاری اسوشیتدپرس، این هیأت کارشناسان گفت، طالبان که از سال ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۱ میلادی زمام امور افغانستان را به عهده داشت فعالیت‌های تبهکارانه و خلاف خود را از جمله قاچاق مواد مخدر، استخراج غیرقانونی معادن، اخاذی برای استفاده mnandegar-3از جاده‌ها و آدم‌ربایی با هدف باج‌گیری افزایش داده است.
این کارشناسان افزودند: این روند جدید پیامدهای بسیاری را برای صلح و امنیت در افغانستان در پی دارد چراکه این روند طالبان را ترغیب می‌کند تا با مخالفت با هرگونه روند هدفمند و ارزشمند سازش با دولت جدید کابل، منافع مالی بیشتری به دست می‌آورند.
اشرف غنی، رییس‌جمهوری افغانستان گفت، قصد دارد پس از ۳۰ سال جنگ مداوم صلح را به این کشور بازگرداند و در تلاش است تا طالبان را منزوی کرده و آنها را به پای میز مذاکره بکشاند.
این هیات از شورای امنیت خواست تا با تحریم‌های بیشتر مانع طالبان از مشارکت در فعالیت‌های تبهکارانه و خلاف شود.
در حالی که کمک‌های خارجی نقش بزرگی در تامین مالی طالبان ایفا می‌کنند اما به گفته این کارشناسان بخش اعظم منابع مالی طالبان از کاشت تریاک، تولید و قاچاق مواد مخدر، سرمایه‌گذاری درکمپانی‌های افغانی، عملیات‌های پولشویی، آدم‌ربایی برای باج‌گیری، اخاذی از تجار و کسبه افغان و استخراج غیرقانونی منابع طبیعی تامین می‌شود.

اشتراک گذاري با دوستان :