سازمان ملل متحد: اوضـاع امنیتـی افغـانستان وخیـم‌تر شـده است

شنبه 21 حوت 1395/

گزارش سازمان ملل در باره وضعیت افغانستان می‌گوید وخامت اوضاع امنیتی این کشور افزایشیافته است و نبرد میان نیروهای امنیتی افغانستان و گروه طالبان که در سال ۲۰۱۶ به اوج رسیده بود، در سال ۲۰۱۷ همچنان ادامه دارد.
سازمان ملل در تازه‌ترین گزارش خود گفته که وضعیت افغانستان در کل رو به وخامت بوده و این سازمان در جریانیک سال حدود ۲۴۰۰۰ رویداد امنیتی را mandegar-3ثبت کرده که این آمار، افزایش۵ درصدی را نسبت به سال ۲۰۱۵ نشان می‌دهد.
در گزارش سازمان ملل همچنین آمده است در حالی که ۵۰ درصد از رویدادهای امنیتی در ۵ ولایت جنوبی و شرقی افغانستان رخ داده اما افزایش فعالیت‌‌های گروه طالبان در شمال و شمال شرقی افغانستان، نمایانگر گسترش جغرافیایی جنگ در افغانستان است.
به گفته سازمان ملل، نیروهای وابسته به گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) حضور خود را در ولایت‌های ننگرهار، کنر و نورستان حفظ کرده‌اند.
گزارش‌ها حاکی از آن است که باوجود عملیات پاکسازی نیروهای امنیتی افغانستان، نیروهای داعش دوباره به مناطق خود برگشته‌اند.
افراد مسلح وابسته به داعش چهارشنبه هفتۀ گذشته (۱۸ حوت) به شفاخانه نظامی سردار محمد داوود/بیمارستان۴۰۰ بستر در کابل حمله کردند که در این حمله ۳۰ نفر کشته و بیشتر از ۵۰ نفر زخمی شده‌اند.
به اساس گزارش منتشر شده، نیروهای امنیتی افغانستان همچنان با چالش‌های قابل توجهی از جمله ظرفیت عملیاتی مواجه هستند.
سازمان ملل همچنین تصریح کرده که کاستی در زمینه‌های فرمان و کنترل، رهبری و تدارکات و نرخ فرسایش بالا، تاثیر قابل توجه بر روحیه استخدام و پایداری این نیروها داشته است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.