سازمان همکاری اسلامی در پی نجات مسلمانان روهینجا

شنبه 2 دلو 1395/

mandegar-3وزرای خارجه کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی در بیانیه پایانی نشست فوق‌العاده خود در مالزی با تاکید بر لزوم محاکمه عاملان خشونت‌ها علیه مسلمانان روهینجا در میانمار و تلاش برای توقف اقدامات آنها در راستای نابودی فرهنگ و هویت مسلمانان روهینجا، از دولت میانمار خواستند اقدامات جدی را برای توقف خشونت‌ها و تبعیض علیه این اقلیت مسلمان در پیش گیرد و به تعهدات خود نسبت به این اقلیت طبق آنچه در قوانین بین‌المللی آمده، پایبند باشد.
در بیانیه پایانی وزرای خارجه کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی که پس از نشست فوق‌العاده‌شان به ریاست مالزی در شهر کوالالامپور منتشر شد، آنها ضمن ابراز نگرانی شدید نسبت به افزایش خشونت‌ها در شمال ولایت راخین در میانمار که منجر به کشته شدن صدها مسلمان و آوارگی ده‌ها هزار تن از آنان شده، تاکید کردند که دولت میانمار باید ضمانت دهد که نیروهای امنیتی این کشور طبق قوانین این کشور و قوانین بین‌المللی انسانی و حقوق بشر برخورد کرده و تمامی اقدامات لازم برای توقف خشونت‌ها و تبعیض انجام می‌گیرد.
در ادامه این بیانیه از دولت میانمار خواسته شده عوامل اصلی مصائب و مشکلات اقلیت روهینجا را از بین ببرد و اقدامات سازنده‌ای برای مقابله با وخامت بحران انسانی در استان راخین در پیش گیرد.
همچنین در این بیانیه بار دیگر از دولت میانمار خواسته شد تابعیت مسلمانان روهینجا را که به موجب قانون سال ۱۹۸۲ از آنان سلب شد، به آنها بازگرداند.
در بیانیه مذکور از تلاش‌ها و اقدامات کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی برای ارائه کمک‌های بشردوستانه به گروه‌های انسانی آسیب دیده تقدیر شده و از جامعه جهانی و این کشورها دعوت شده به حرکت خود در این مسیر ادامه دهند.
همچنین در بیانیه یاد شده با تاکید بر اهمیت میانه‌روی به عنوان یکی از اصول مبارزه با تمامی اشکال افراط‌گرایی، از دولت میانمار خواسته شده شرایط لازم برای بازگشت صلح و دوستی میان گروه‌های مردمی از طریق گفتگو و یک اقدام ملی همه‌جانبه با حضور همه گروه‌های مردمی را فراهم کند.
وزرای خارجه کشورهای شرکت‌کننده در این نشست ادامه مشارکت اعضای سازمان در پرداخت هزینه‌های سنگین حمایت و میزبانی از آوارگان روهینجایی را خواستار شده و از دولت میانمار خواستند سیاست شفافیت را در مورد گروه‌های نژادی و مذهبی در پیش گرفته و طبق قطعنامه‌های مجمع عمومی سازمان ملل و نیز قطعنامه‌های شورای امنیت در این رابطه،‌ آنها را به عنوان بخشی جدا نشدنی از جامعه در روند صلح مشارکت دهد.
آنان در ادامه بر قصد خود برای هماهنگی با دولت میانمار در زمینه اعزام هیات‌های عالی رتبه از گروه‌های تماس سازمان همکاری اسلامی جهت بازدید از استان راخین و گفتگو با مسئولان بومی و گروه‌های آسیب دیده روهینجایی تاکید کرده و از دبیرکل این سازمان خواستند طرح‌های مشترکی را با همتایان خود در سازمان ملل و سازمان آ.سه.آن در راستای حمایت از دولت میانمار جهت برنامه‌ریزی و اجرای گفتگوهایی میان گروه‌های مذهبی و گروه‌های مردمی در این کشور و به شکل کلی در منطقه جنوب شرق آسیا آغاز کند.
این وزرا از گروه‌های سازمان همکاری اسلامی در نیویورک، ژنو و بروکسل نیز خواستند با پیگیری تحولات میانمار به دنبال راهکارهایی برای ارتباط پایدار با میانمار، سازمان ملل، اتحادیه اروپا و دیگر نهادهای بین‌المللی باشند.
آنان در ادامه از هیات مستقل حقوق بشر در سازمان همکاری اسلامی خواستند مساله مسلمانان روهینجا را در اولویت دستور جلسه این سازمان و در دست بررسی قرار دهد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.