سازنـده بمب‌ها برای طالبـان به حبس ابـد محکـوم شد

۳۰ سرطان ۱۳۹۷

mandegar-3مردی به جرم ساخت مواد منفجره و بمب برای طالبان و طراحی حمله با کارد در پارلمان بریتانیا، روز جمعه ۲۹ سرطان/ تیر به حبس ابد محکوم شد.
خالد علی، ۲۸ ساله که در شمال لندن زندگی می‌کرد، در ماه اپریل سال ۲۰۱۷ بیرون ساختمان پارلمان بریتانیا دستگیر شد. او سه کارد را در لباسش پنهان کرده بود و به گفته “سارنوالی سلطنتی”، قصد داشت تا یک افسر پولیس، یکی از اعضای نیروی مسلح و حتا یک سیاستمدار را به قتل برساند.
ماه گذشته در “اولد بیلی”، محکمه مرکزی جنایی لندن گفته شد که او لحظاتی پیش از حمله بر پولیس، سیاستمداران و یا نیروهای نظامی دستگیر شد.
این مرد نلدوان، روز سه شنبه به خاطر آمادگی برای حملات تروریستی در بریتانیا و دو اتهام دیگر مبنی بر داشتن مواد انفجاری، از سوی محکمه گنهکار شناخته شد.
به گزارش دویچه وله، روز جمعه، قاضی نیکولاس هیلارد علی را به سه بار حبس ابد، هر بار به خاطر یکی از جرایمش، محکوم نمود.
او به خاطر ساخت مواد بمب برای شورشیان طالبان در سال ۲۰۱۲ در افغانستان به حداقل ۴۰ سال حبس و برای طراحی قتل در بریتانیا به ۲۵ سال حبس محکوم گردید. مدت حبس ابد در بریتانیا حدود ۱۵ سال است.
قاضی هیلارد خطاب به علی گفت: «من کاملا مطمئن هستم که شما در افغانستان بودید. تو یکی از اعضای کارآمد تیمی بودید که بمب می ساخت؛ بمب هایی که در ماه جنوری و جولای سال ۲۰۱۲ انفجار داده شدند». این قاضی همچنان گفت که برنامه ریزی برای انجام حمله در لندن برای جلب “حداکثر توجه و تشویق به ترور” طراحی شده بود.
قاضی هیلارد گفت: «من هیچ شکی ندارم که خطر بسیار زیادی وجود دارد که اعمال خشونت از سوی شما در آینده منجر به مرگ و جراحات جدی می شود».
در جریان محاکمه، سارنوال براین آلتمن به هیئت قضات گفت که خالد علی که در سال ۲۰۱۶ از افغانستان به بریتانیا بازگشت، “یک حمله تروریستی مرگبار را بر مرکز دموکراسی کشور [پارلمان]” طراحی کرده بود.
دین هایدون، دستیار کمیسار پولیس متروپولیتن نیز گفته است که او “به طور باورنکردنی یک فرد خطرناک است”. او گفت که علی “با تصمیم قاطع برای کشتن” از یک کمپ آموزشی در افغانستان به بریتانیا بازگشت.
تدابیرشناسایی افراد خطر ناک قبل از وقوع یک رویداد
خالد علی در بازجویی پولیس گفت که او می خواست تا یک “پیام” را به مقامات بریتانیا برساند. او گفت: «کاری که ما انجام می دهیم، جهاد است». در جریان محاکمه، علی اقرار کرد که در ساخت مواد انفجاری در افغانستان دست داشته است و حتا اغراق آمیز گفت که او بیش از ۳۰۰ بمب را انفجار داده است.
در ماه نوامبر سال ۲۰۱۶، او در میدان هوایی هیترو در لندن متوقف شد. پولیس با او مصاحبه کرد و اثر انگشت و نمونه “دی. ان. ای” او را گرفت. نهایتا، پولیس فدرال ایالات متحده “اف. بی. آی”، اثر انگشت او را با اثر انگشت به جا مانده بر روی قطعات بمبی که نیروهای افغان در سال ۲۰۱۲ جمع آوری کرده بودند، مطابقت داد. پس از آن، خالد علی زیر نظارت نیروهای امنیتی بریتانیا قرار گرفت.
در محکمه همچنان گفته شد که او پیش از خرید چند کارد، مدتی چندین منطقه لندن را در ماه مارچ و اپریل سال گذشته شناسایی کرده بود.
پولیس روز ۲۷ اپریل او را هنگامی دستگیر کرد که فقط چند قدم تا دفتر نخست وزیر، ترزا می فاصله داشت.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.