ستایش از دادخواهی مدنی زنان هلمند

گزارشگر:چهار شنبه 8 حمل 1397 ۷ حمل ۱۳۹۷

پس از انفجار یک موتر بمب‌گذاری‌شده در ناحیۀ نخست شهر لشکرگاه، بانوان هلمندی دیروز طی حرکتی مدنی، در کنار مردان، چادر صلح برپا کردند.
آن‌ها از طالبان می‌خواهند که دست از کشتار غیرنظامیان بردارند و راه صلح با دولت افغانستان را در پیش گیرند.
mandegar-3در میان این بانوان اعضای خانواده‌هایی نیز شامل‌اند که وابستگان‌شان را در انفجار اخیر آن ولایت از دست داده‌اند.
یکی از این بانوان در گفت‌وگو با سلام‌وطندار، طالبان را مخاطب قرار داده و می‌گوید: جنگ را رها کنید و با روند صلح یکجا شوید. شما از همین کشور هستید و نباید به ریشه‌ی خود تیشه بزنید.
چند روز پیش شماری از جوانان هلمندی نیز با برپاکردن چادر صلح در این ولایت گفته بودند، به خانه‌های باشندگان هلمند می‌روند و سپس با رفتن به میدان‌های جنگ، از طالبان می‌خواهند به روند صلح بپیوندند.
این جوانان دیروز با رفتن به شهر و شماری از ولسوالی‌های هلمند، شعارشان را عملی کردند.
تحریک جوانان هلمند که سه روز پیش آغاز به‌کار کرده بود، قرار است پنج‌شنبه هفته‌ی آینده به مناطق تحت تصرف طالبان رفته و با آنان درباره‌ی صلح گفت‌وگو کند.
مجلس سنا ضمن حمایت از تظاهرات صلح خواهی مردم هلمند می‌گوید که این حرکت مدنی برای تامین صلح در کشور باید در سراسر کشور راه اندازی شود.
محمد علم ایزدیار معاون اول مجلس سنا در نشست امروز سه‌شنبه (۷ حمل) این مجلس گفت: «تظاهرات مدنی که مردم هلمند در مخالفت با جنگ و موافقت با صلح به راه انداخته اند یک حرکت زیباست و باید از آن در تمامی ولایت‌های کشور الگو گرفته شود».
آقای ایزدیار افزود، اگر مردم با تروریستان همکاری نکنند بدون شک طالبان و داعش و دیگر گروه‌های تروریستی زمینه فعالیت شان محدود می‌شود و آنان مجبور خواهند شد دست از دهشت افگنی بردارند.
معاون اول مجلس سنا از حکومت افغانستان خواست که امنیت تظاهرات کنندگان هلمند را جدی تامین کند تا این حرکت مدنی در سراسر کشور عمومیت پیدا کند و طالبان مجبور به صلح شوند.
محمود خاکریزوال سناتور ولایت هلمند در مجلس سنا نیز بر حمایت از تظاهرات مدنی مردم هلمند در راستای تامین صلح در کشور تامین کرد و این حرکت را یگانه راه زیر فشار قرار دادن طالبان برای اشتراک در مذاکرات صلح خواند.
آقای خاکریزوال گفت که مردم هلمند از جنگی که در این ولایت جریان دارد به سطوح آمده اند و مجبور شده اند در یک اقدام جمعی حرکت صلح خواهی را به راه اندازند.
در همین حال، فضل‌هادی مسلم یار رییس مجلس سنا نیز ضمن حمایت از این حرکت صلح خواهی مردم هلمند گفت که همه مردم افغانستان باید برای ختم جنگ در کشور بر علیه فعالیت تروریستی طالبان به پا خیزند.
آقای مسلم یار بیان داشت در صورت که طالبان، مردم را در مقابل خود ببینند مجبور خواهند شد به مذاکرات صلح تن دهند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.