سخنگوی بیمارستان هرات: خودسوزی زنان در هرات کاهش ۵۰ درصدی داشته است

گزارشگر:چهار شنبه 27 ثور 1396 ۲۶ ثور ۱۳۹۶

رویدادهای خودسوزی زنان نسبت به وقت مشابه در دو سال گذشته ۵۰ درصد کاهش یافته است.
مسوولان بیمارستان هرات می‌گویند که از آغاز سال جاری تا کنون، تنها سه واقعۀ خودسوزی زنان در این ولایت رخ داده که کاهش چشم‌گیری را نسبت به گذشته نشان می‌دهد.
mandegar-3محمد رفیق شیرزی، مدیر اداری و سخنگوی بیمارستان هرات در گفت‌وگو با خبرگزاری جمهور گفته است: پدیدۀ خودسوزی زنان که در سال‌های قبل پُر رنگ‌تر بود، حالا با کاهش قابل ملاحظه‌یی روبه‌رو شده که این می‌تواند امیدوار کننده باشد.
او می‌گوید که تنها سه مورد خودسوزی زنان از ابتدای امسال تا کنون به ثبت رسیده است. به بیان آقای شیرزی، حدود ۴۰ مورد سوخته‌گی و آتش گرفته‌گی هم در دو ماه اخیر در بیمارستان هرات ثبت شده که این رویدادها بیشتر ناشی از بی توجهی به نکات ایمنی می‌باشد.
این مسوول بیمارستانِ هرات هم‌چنین می‌گوید که آن تعداد از شهروندان هرات که دچار سوخته‌گی شده بودند، به زودترین فرصت درمان و مرخص شده‌اند.
با این همه، می‌بایستی به عوامل اصلی خودسوزی زنان در ولایت هرات پی برد.
ممتاز سروریار، یکتن از فعالان امور زنان در هرات به این باور است که دو عامل فقر اقتصادی و ضعف آگاهی، از مهم‌ترین دلایل خودسوزی بانوان این ولایت می‌باشد.
به گفته آقای سروریار، وقتی که یک زن در مشکلات شدید اقتصادی به سر می‌برد و از جانبی هم، فرهنگ نادرست اجتماعی به او غلبه می‌کند، مجبور می‌شود دست به خودکشی بزند که یکی از انواعش خودسوزی است.
او هم‌چنان چالش‌های ناشی از فقر فرهنگی میان عروس و خشوها در ولایت هرات را هم از عمده‌ترین دلایل خودسوزی زنان دانسته است.
این فعال امور زنان بر این باور است که بیشتر خودسوزی‌های ولایت هرات در ولسوالی‌ها و روستاها است و این نشان دهندۀ مشکلات آگاهی و فرهنگی این مناطق می‌باشد.
آقای سروریار، بهترین راهبرد برای مقابله با این روند را بالا بردن سطح سواد و دانش مردم روستایی عنوان می‌کند.
ولایت هرات در غرب افغانستان، سال‌هایی را پشت سر گذاشته که تعداد زیادی از زنان به گرداب خودکشی فرو رفتند.
سال‌های قبل آمار واقعات خودکشی و به‌ویژه خودسوزی‌ها در هرات نگران کننده بود، اما در این اواخر با بالا رفتن سطح آگاهی مردم، این روند سیر نزولی را طی کرده است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.