سخنگوی ریاست جمهوری: «از گروه‌ها و کشورهایی‌که در صلح افغانستان دخیل هستند، خواست‌های مشخصی داریم»

۱۳ اسد ۱۳۹۴

چهار شنبه ۱۴ اسد ۱۳۹۴/

 

مجیدی/
ریاست جمهوری می‌گوید که دولت افغانستان بعد از پخش خبر مرگ ملاعمر متعهد به انجام گفت‌وگوهای صلح است.
معاون سخنگوی ریاست جمهور می‌گوید که با حاضر شدنِ نمایندۀ با صلاحیت و تصمیم‌گیر طالبان، روند گفت‌و گوها دوباره آغاز خواهد شد.
سید ظفر هاشمی معاون سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان در گفت‌وگو با روزنامۀ ماندگار می‌گوید: متأسفیم که دور دوم گفت‌وگوهای صلح با پخش خبر مرگ ملاعمر به تعویق mnandegar-3افتاد.
او می‌افزاید که دولت افغانستان پس از مرگ رهبر گروه طالبان هم متعهد به برگزاری گفت‌وگوهای صلح که بر اساس اجماع ملی در افغانستان صورت گرفته، می‌باشد.
آقای هاشمی در پاسخ به پرسشی که ملا اخترمحمد منصور به عنوان رهبر گروه طالبان از طرف شماری از اعضای این گروه پذیرفته نشده، دولت افغانستان از این به بعد با چه ‌کسی مذاکرده خواهد کرد، گفت: «ما تحولات را به دقت نظارت می‌کنیم و زمانی مذاکره برگزار خواهد شد که نمایندۀ با صلاحیت طالبان که توانایی تصمیم‌گیری را داشته باشد، به میز مذاکره حاضر شود.»
معاون سخنگوی ریاست جمهوری هم‌چنان می‌گوید که در جریان سال‌های گذشته، تنها ملا عمر تصمیم‌گیر نهایی در گروه طالبان نبود بلکه طالبان چندین شورا دارند و صحبت‌های دولت افغانستان با هیأت با صلاحیت طالبان و گروه حقانی در شورای کویته صورت گرفت که آنان به تصویب و هم نظری گروه طالبان آمده بودند.
او می‌گوید،… ادامه صفحه ۶
از گروه‌ها و کشورهایی‌که…
رییس جمهور افغانستان همواره گفته که پاکستان در یک جنگ نااعلام شده با افغانستان قرار دارد و تأکید دولت همواره این است که بُعد اساسی آمدن صلح در کشور پاکستان می‌باشد؛ این کشور در نظارت از چگونگی فعالیت گروه‌های دهشت افگن و گروه‌های مخالف مسلح مهم و حیاتی می‌باشد.
رییس جمهور غنی در گفت‌وگوی ویدیویی‌ با شماری از مسوولان رسانه‌ها گفته بود که دولت افغانستان در جنگ با پاکستان قرار دارد.
معاون سخنگوی رییس جمهور در ادامۀ سخنانش با بیان این که صلح روندی طولانی مدت است، گفت: «ما انتظار تغییر یک شبه را نداریم و از گروه‌ها و کشورهایی‌که در صلح افغانستان دخیل هستند، خواست‌های مشخص داریم و منتظر عملی شدن این خواست‌ها از تمام جوانب هستیم.»
ملااختر منصور رهبر تازۀ گروه‌ها طالبان چند روز پیش در یک نوار صوتی گفت که آنان به جنگ ادامه می‌دهند و صلح پروژه‌یی است که از طرف بیگانگان طرح‌ریزی شده است، اما معاون سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان می‌گوید: آن‌چه که از اجماع و گفت‌وگوهایی که انجام شد و رییس جمهور از آن نتیجه به‌دست آورد، این است که باید صلح شود و از با استفاده از شیوه‌های سیاسی و مذاکره به نتیجه برسیم؛ اما این کار به این معنا نیست که صلح را از نقطۀ ضعف انجام داده باشیم؛ کسانی که شهروندان و حاکمیت ملی افغانستان را با چالش مواجه می‌سازند، نیروهای امنیتی افغانستان همواره آنان را هدف قرار خواهد داد.
او خاطر نشان می‌سازد که تأکید رییس جمهور همواره بر صلح باعزت و پایدار است و اگر کسانی این شرایط را نپذیرند، گزینۀ جنگ آماده است.
معاون سخنگوی ریاست جمهوری تأکید کرد که گفت‌و گوهای صلح با گروه‌ها طالبان با حفظ حقوق و دست‌آوردهای شهروندان افغانستان دوباره آغاز خواهد شد.
به تعویق افتادن دور دوم نشست‌ها از سوی وزارت خارجۀ پاکستان، سبب ایجاد شک و تردیدهایی در میان آگاهان امور دربارۀ صداقت پاکستان در زمینۀ پیشبرد روند این مذاکرات شده است. یکی از تردیدهای عمده این است که حرکت پاکستان در جهت تقسیم طالبان به چند شاخه است.
آگاهان به این باورند که پاکستان به بهانۀ تقسیم طالبان به چندین گروه دیگر، در پی امتیازگیری بیشتر است.
گمانه‌زنی‌هایی نیز وجود دارد که پاکستان با تقسیم‌ طالبان به چند شاخۀ دیگر، در پی نابودی روند گفت‌وگوهای صلح است.
قرار بود که دومین نشست رسمی مذاکرات صلح حکومت افغانستان با گروه طالبان روز جمعه (۹ اسد) در اسلام آباد برگزار شود؛ اما این نشست به دلیل افشای مرگ ملا عمر از سوی وزارت خارجۀ پاکستان، بنا به خواست مقام‌های ارشد طالبان تا مدت نامعلومی به تعویق افتاد.

اشتراک گذاري با دوستان :
  • Shah Jahan

    شاید اشرف غنی با بر ضرورت شناس نامه پاکستانی گرفته باشد چون در آن زمان فکر میکرد پاکستان کشور راست و مسلمان واقعی دوست افغانستان است. معلوم شد پاکستان از نطفه شیطان بود حال نود نو فیصد مردم افغانستان خوب فهمیدن که پنجابی پاکستان و استخبارات یک کشورتروریستی بود همه جهان وی را میشناسداز نطفه شیطانت هستندحال اشرف غنی و دیگر کسانیکه شناس نامه پاکستان را گرفته بودند فریب خورده بودند درک کردن نظامی و استخبارات پنجابی از تخم شیطان است.شما دقت کنید ملا کور را با شکنجه دور از فامیل وی ستم کش کرد مرده وی را دوسال یا زیاد تر پنهان کرد باز به نماینکی از ملا عمر و حقانی هردو کشته شده توسط پنجابی های پاکستان از مرده در کنفرانس صلح در اسلام آباد ارسال میکند تاکی دولت فریب این چوچه ها شیطان را میخورید کرزی خبیث را دوکان دار با یکصدو پنجاه مشاور همه لت های زیر زردآلود خواب بودن معاش دالر و موتر زره بادی گارد ها سامانه کشف وفش همه بیاره از خون غریب مملکت تغذیه میشدن فریب دوکاندار کویته را خوردند.حال مردم در شناس نامه پنجابی هاهمه افغان ها شاش میکنند گرچه حرف خوب نیست اما برای پاکستان شیطان نا مسلمان لازم است گفته شود.حاجی صبور

  • Shah Jahan

    عامل همه این انفجارات برادر های کرزی خاین است هموطنان عزیز ما خوب بخاطر دارند. کرزی خاین به همکاری اجینت های پنجابی مانند کریم خرم وردکی داد رس پلید و مولوی کشاف اجینت دیرینه استخبارات پنجابی پاکستان فاروق وردک مشاور

    خصوصی کرزی در روز های واپسین حیات نگین خود هزاران قاتلین ملت را که در زندان پلچرخی و شهر های دیگر بگرام حبس بودن اکثری شان بلفعل در صحنه جنگ با نیرو ها غیور افغان دستگیر شده بودند حتی یک عده زیاد شان نیرو امریکاهی و قوا ناتو در حال نبرد دستگیر کرده بودندامریکاهی موافق به رهاهی شان نبودند بار ها در تلویزن و مصاحبه عدم رضایت خود را اعلان کردند این جانی ها نه تنها عامل کشتار نیرو های خارجی نیستند بلکه نیرو های افغان را در بمب گذاری به شهادت رساندن این کرزی لجوج پلید همراه با مشت خاینین وطن فروش پلید بیشرف رزیل دیگر بالای خون اولاد این وطن با پنجابی معامله کرد همه را باهزاران جنایت مشهوداز حبس رها کرد باز در مقابل اولادپاک این سر زمین و تخریب وطن تشویق به جنک کرد. حتی چندین نفر شان بار دیگر درجنگ گرفتار شدن. اگر دولت واقعآ می خواهد عدالت شودباید کرزی همرای همین اشخاص که در رهاهی این جنایت کاران دست دارند محکمه علنی در پارک زرنگار حلقه آویز گردد تا پند به دیگران گردد و همچنان ارگ ریاست جمهوری وزارت دفاع امنیت ملی وزارت داخله خصوصأ قوماندانی ها شهر ها دقیق ارزیابی مجدد گردد چرا یک عده اشخاص با سابقه خراب هم اکنون در پوست اساس شهر در راس چوکی قرار دارد روی واسطه و پشتبانی استخبارات پاکستان گمان اغلب وزیر داخله تواناهی تبدیل و بر طرفی ایشان را ندارد در حالیکه خوب میداند این قوماندان از کجا پشتبانی میشود اما بیچاره وزیر داخله عاجز است یک بار دیگر باید ارزیابی مجدد کند اگر دست این اشخاص خاین جاسوس و شناخته را وزارت داخله نگیرد منتظر حملات شدید تر در کابل هموطنان ماباشند چرا در جابجای تروریست ها این اشخاص نقش بالا دارند. نباید هم وطنان ما به گرفتاری اشخاص مظنون به کسیه بری پودری و امثال چنین گرفتاری آنقدر ارزش ندارد امااز طریق تلویزون ها گاه بیگاه گمرا کننده پخش و نشر میشود خودرا بسیار فعال بزرگ جلو میدهند مردم و مقامات عالی رتبه دولت فریب نخورند خصوصأ وزارت داخله در مقابل یک تروریست رابا موتر مملو از مواد منفجره جابجا میکند ضربه سنگین به مردم و دولت میزند. حاجی صبور