سخنگوی وزارت خارجه: پیش‌شرط‌های پیمان استراتژیک را به پاکستان ارایه کردیم

/

وزارت خارجه کشور می‌گوید پیش‌شرط‌های خود را برای امضای یک موافقتنامۀ استراتژیک با پاکستان به مقام‌های آن کشور تحویل داده است.
افغانستان در پیش شرط‌‎های خود گفته است که پاکستان باید در عرصه‌های مبارزه با تروریسم، تطبیق کامل موافقتنامه ترانزیتی بین دو کشور و همکاری در روند صلح، جدی و صادقانه عمل کند.
جانان موسی‌زی، سخنگوی وزارت خارجه روز یکشنبه در یک کنفرانس خبری در کابل گفت که وزیر خارجه افغانستان در سفر اخیرش به پاکستان طرح مسودۀ موافقتنامه استراتژیک را به وزارت خارجه پاکستان ارایه کرده است.
موسی زی گفت: «قبل از رسیدن به مرحلۀ امضای یک موافقتنامه همکاری‌های وسیع استراتژیک بین دو کشور، لازم است که روی اولویت‌های اساسی که در ارتباط افغانستان و پاکستان وجود دارد، پیشرفت‌های عملی صورت بگیرد و نتایج شان به دست بیاید».
نهادهای دولتی افغانستان می‌گویند تروریستان و طالبان در مناطق قبایلی پاکستان لانه‌های امن دارند و تمام حملات انتحاری و گروهی از این مناطق پاکستان در خاک افغانستان طرحریزی و اجرا می‌شوند. اما پاکستان همواره این ادعا را رد کرده است.
از سوی دیگر، پاکستان در عرصه تجارت نیز با افغانستان اختلاف نظرهایی دارد. براساس توافقنامه تجارتی بین دو کشور، لاری‌های تاجران افغان باید بتوانند به بندر واگه بروند و اموال افغانستان را از آنجا به هند و از هند به افغانستان انتقال دهند؛ اما این توافقنامه در عمل با موانع بزرگی روبرو بوده است.
پاکستان هرچند ابتدا از افغانستان خواست تا با آن کشور یک موافقتنامه استراتژیک امضا کند، اما این خواست پاکستان با واکنش‌های تندی در داخل افغانستان مواجه شد. نمایندگان پارلمان افغانستان گفته‌اند پاکستان در سیاست‌هایش صادق نیست و همه روزه به افغانستان مهاجم انتحاری می‌فرستد.
پس از سفر هیات شورای عالی صلح به پاکستان، مقامات افغانستان ابراز امیدواری کردند که پاکستان گام‌های عملی را در مبارزه با تروریسم بر خواهد داشت. هیات افغانستان در سفر به اسلام آباد از حکومت آن کشور خواست تا زندانیان طالبان در پاکستان را به منظور پیشبرد روند صلح در افغانستان رها کند. هرچند پاکستان این خواست افغانستان را قبول کرده است؛ اما هنوز شورای عالی صلح افغانستان مشخص نکرده است طالبانی که دو هفته پیش از زندان های پاکستان رها شدند، چه نقشی می‌توانند در روند صلح بازی کنند.

اشتراک گذاري با دوستان :