سربـاز «داغ‌دیده» را که باید یاری کند!

گزارشگر:بتول سید حیدری ۱۰ حوت ۱۳۹۷

«روان‌شناسی نظامی» شاخۀ ویژه‌یی از روان‌شناسی است که به طور اختصاصی به نظامیان و فامیل‌های‌شان می‌پردازد.
افرادی که در نیروهای اردو چه هوایی یا زمینی فعالیت می‌کنند معمولاً تروما و آسیب‌های جدی و سایر ناراحتی‌هایی که نیازمند تراپی هستند را گاهاً تجربه می‌کنند.
mandegar«روان‌شناسان نظامی» در رابطه با سربازان و اختلالات استرس پس از سانحه یا PTSDمدیریت اضطراب و خشم، سوگواری و مسایلی از این قبیل آموزش دیده‌اند.
حضور در ارتش طی سال‌ها منجر به مشکلات هیجانی و سلامت روان بی‌شماری برای یک سرباز می‌شود، بنابراین ایدۀ ایجاد روان‌شناسی نظامی لزوماً موضوع جدیدی نیست؛ اما تنها در سال‌های اخیر است که متخصصان سلامت روان و فرماندهان متوجه شده‌اند که سلامت روان افراد درون ارتش چقدر اهمیت دارد و بحث پیرامون این موضوع بعد از جنگ جهانی دوم گسترش زیادی یافت.
افرادی که در اردو فعالیت می‌کنند خصوص زنان که گاهاً نقش مادری و همسری را هم برشانه دارند، از سرمایه‌های ارزشمند ملت افغانستان محسوب می‌شوند؛ زیرا از تمامیت کشور دوشادوش نظامیان مرد محافظت می‌کنند نیازمند توجه جدی و استفاده از خدمات روان‌شناسی این حوزه هستند.
حضور «روان‌شناس نظامی» در افغانستان از این جهت که می‌تواند مسوولان را از انتخاب افراد دارای سلامت روان و شرایط هیجانی مناسب برای اردوهای نظامی در شاخه‌های متفاوت مطمین گرداند، ضروری به نظر می‌رسد. چرا که به تدریح زندهگی پس از شرکت در اردو، ترسناک و پُرهیجان خواهد بود.
روان‌شناسان نظامی می‌توانند به عسکران کمک کنند تا با زندهگی نظامی خود سازگاری پیدا کنند و هیجانات مخرب خود را بعد از هر عملیات یا برنامۀ پُرهیجان، پردازش کنند.
مهمترین وظیفۀ روان‌شناس افغانستان که در خدمت وزارت دفاع و وزارت داخله در می‌آید پیش از پیوستن افراد به خدمت، از ایشان ارزیابی روانی به عمل ‌آورند. این ارزیابی کمک می‌کند که مسوولان نظامی افغانستان مطمین شوند از اینکه افرادی که استخدام می‌شوند به اندازۀ کافی از لحاظ هیجانی و روانی پایدار هستند که بتوانند اضطراب بودن در فضاهای نظامی و پولیسی را تاب بیاورند. همچنین این ارزیابی می‌تواند کمک کند که افراد در پست‌هایی که برای آنها بهتر است، گماشته شوند. روان‌شناسان کلنیکی و مشاوران پولیس نیز وظیفۀ تشخیص و درمان اختلالات روانی را که گاهاً برای اعضای اردو و سربازان جنگی خصوص زنان به وجود می‌آید، برعهده دارند.
معمول‌ترین اختلالاتی که برای آن ها به‌وجود می‌آید همان طور که اشاره شد اختلال استرس پس از سانحه، افسردهگی، غم و اندوه، اضطراب و اختلالات خواب است. همچنین مصرف مواد و خودکشی نیز در اعضای ارتش جزء مواردی است که رایج است و نیازمند توجه روان‌شناسان است. خانواده‌های‌شان نیز می‌توانند از خدمات مشاوره و روان‌شناسی بهره ببرند.
مخصوصاً در شرایطی که سربازی، همسنگر خودش را در یک عملیات به شکل دل‌خراشی کشته شده می‌یابد، «روان‌شناسان نظامی» وظیفه دارند که به خانوادۀ فرد و یا خود سرباز کمک کنند تا با غم و اندوه از دست دادن کنار بیایند، خصوص سازگاری یافتن پس ازعملیات جنگی و بازگشت دوباره به جنگ سربازان از نکاتی است که برعهدۀ روان‌شناسان نظامی در افغانستان است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.