سرتاج عزیز: مقصر بحران افغانستان ما نیستیم

چهارشنبه 12 حوت 1394/

مشاور امنیت ملی پاکستان تأکید کرد، اسلام آباد نباید به اجرای یک «سیاست دوگانه» متهم و به عنوان عامل مشکلات افغانستان محسوب شود.
به گزارش خبرگزاری رویترز، قانونگذاران امریکا نسبت به احتمال فروش جت‌های جنگنده «F-16 « به پاکستان ابراز نگرانی کرده‌اند؛ چرا که معتقدند این مساله بر روابط اسلام آباد با هند و سیاستهای پاکستان در افغانستان تاثیر می‌گذارد اما سرتاج عزیز، مشاور امنیت ملی پاکستان گفت: فروش این mandegar-3301-300x177جنگنده‌ها به ثبات در منطقه کمک می‌کند.
سرتاج عزیز در آغاز نشست‌های استراتژیک در واشنگتن به خبرنگاران و مقامات امریکایی و پاکستانی گفت: ما به دنبال کردن یک «سیاست دوگانه» متهم می‌شویم. متأسفانه تمایلی وجود دارد مبنی بر اینکه پاکستان مقصر اکثر مشکلات و چالش‌های افغانستان است.
وی افزود: فروش جنجالی جت‌های جنگنده «F-16» توانایی پاکستان را برای تشدید عملیات‌های مقابله با تروریسم افزایش می‌دهد و ثبات منطقه‌ای را ارتقا می‌بخشد.
دولت امریکا ۱۲ فوریه سال جاری میلادی اعلام کرد که فروش هشت جت جنگنده «f-16»، رادار و دیگر تجهیزات به ارزش ۶۹۹ میلیون دالر را تصویب کرده است.
باب کورکر، رییس کمیته روابط خارجی سنا در نامه‌ای به جان کری، وزیر امور خارجه امریکا نسبت به روابط پاکستان باشبکه حقانی ابراز نگرانی کرد.
قانونگذاران امریکا تا ۱۲ مارچ سال جاری میلادی فرصت دارند تا فروش این جنگنده‌ها را مسدود کنند.
در همین حال هند نیز به شدت با فروش این جنگنده‌ها مخالف است.
سرتاج عزیز در سخنرانی خود از ارزیابی‌های کلی رهبری امریکا مبنی بر اینکه پاکستان از جنگنده‌های F-16 به طور موثر علیه تروریست‌ها استفاده می‌کند قدردانی کرد. اما از دولت واشنگتن خواست تا تصویر کامل‌تری را از اقدامات مثبت پاکستان در خصوص منافع مشترک این دو کشور به کنگره ارائه دهد.
جان کری اخیراً به یکی از کمیته‌های مجلس نمایندگان گفت: یگان جنگنده‌های F16 پاکستان برای عملیات‌های مقابله با تروریسم در مرز غربی با افغانستان حیاتی است.
وی از تعهد پاکستان مبنی بر اینکه «میان گروه‌های تروریست تفاوتی قائل نشود» استقبال کرده و گفت: گروه‌هایی همچون «شبکه حقانی» و «لشکر طیبه» به دنبال تضعیف روابط پاکستان با همسایگانش هستند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.